Kategoriler
Haberler

ÇÜ Tıp’ta insan bilimleri ders kurulu toplantıları başladı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Tıpta İnsan Bilimleri Ders Kurulu’nca düzenlenen bilgilendirme toplantılarının ilki gerçekleştirildi. ‘Küreselleşmenin Sağlık ve Eğitime Etkisi’ konulu konferans büyük ilgi gördü.

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hippokrat Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Tuncer, Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülşah Seydaoğlu, Sağlık Hizmetleri MYO Müdürü Prof. Dr. Neslihan Boyan, akademisyen ile öğrencilerin katıldığı toplantı, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Temmuz Gönç’ün sunumuyla başladı.

Doç. Dr. Temmuz Gönç, sunumunda ‘Küreselleşmenin Sağlık ve Eğitime Etkisi’ni anlattı. Doç. Dr. Gönç, küreselleşmenin tüm dünyada ticari, coğrafi, yasal sınırların aşıldığı, kültürel bir benzeşmenin yaşandığı ve sosyal olarak toplumsal etkileşimlerinin yoğunlaştığı bir dönem olarak tanımlandığını hatırlatarak, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

ÇÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kocabaş ise ‘Bir Toplumun Sağlık Düzeyini Neler Etkiler’ adlı sunumunda, bu konuyla ilgili yapılan araştırmalara ve sonuçlarına değindi. Genetik, çevresel ve sosyo-ekonomik faktörlerin en az sağlık hizmetleri kadar önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Kocabaş, “Toplum sağlığı için sadece doktorun en iyi ilacı vermesi, hastanenin en iyi sağlık hizmetini sunması yetmez. Bu hizmetler ancak bir toplumun sağlıklı gelişebilmesine yüzde 25’lik katkı sağlar. Diğer kalan yüzde 75 için de diğer tüm çevresel faktörlerin düzeltilmesi gerekiyor.” dedi. Toplantı sonunda Prof. Dr. Ali Kocabaş, Doç. Dr. Temmuz Gönç’e teşekkür belgesi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.