Kategoriler
seo

Cumhurbaşkanı Erdoğan: IŞİD’e karşı kurulan koalisyon dışında kalamayız

İstanbul’da yapılan Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütüne karşı oluşturulacak koalisyonun sadece Irak’a yönelik olamayacağına dikkat çekti. Erdoğan, “Böyle bir operasyon ve böyle bir koalisyonun biz Türkiye olarak dışında kalamayız. Bin 250 km sınırı olan biziz. Ve hedef ülke yine biziz.” dedi.

Başta Ortadoğu olmak üzere kriz bölgelerindeki durumun sürdürülebilir olmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sorunlar artık yerel olmaktan, lokal olmaktan çıkmış, küresel boyut kazanmıştır. Ateş daha fazla ülkeye değmeden daha fazla terör ve çatışma üretmeden el birliği içinde derhal söndürülmelidir. Şu anda Irak ve Suriye’deki terör örgütüne yönelik bir koalisyon tarafından yapılan operasyon hiç kuşkusuz önemlidir. Ancak bunun yeterli olmadığını, sorunlara kalıcı çözümler üretecek mekanizmaların da devreye girmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Havadan bomba atmak soruna ancak geçici bir çözüm sağlar. Sorunun üzerini örter. Suriye’ye öncelikle insani yardım ulaştırılması konusunda acil adımlar atılmalıdır. Suriye’nin toprak bütünlüğü korunacak biçimde anayasal ve her kesimin eşit şekilde temsil edilebileceği parlamenter sistemin oluşturulması da artık ertelenemez bir durum olarak karşımızdadır.” şeklinde konuştu.

Terör örgütüne karşı oluşturulacak koalisyonun sadece Irak’a yönelik olamayacağına değinen Erdoğan, “Hem Irak hem Suriye’yi hedef almalıdır. Böyle bir operasyon ve böyle bir koalisyonun içerisinde biz Türkiye olarak zaten dışında kalamayız. Bin 250 km sınırı olan biziz. Ve hedef ülke yine biziz. 1,5 milyon insan bizim ülkemize geliyor, sığınıyor. Biz bu adımı atmamız lazım ki bölgede bir defa güvenliği temin edelim. Uçuşa güvenli bölge, güvenli bölge ve eğit donat noktası önemli. Bu üçü olmadan olmaz.” diye konuştu.

‘IŞİD’E KARŞI AYAKLANANLAR, PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI NEDEN AYAKLANMIYOR’

Türkiye’nin 32 yıldır terörle mücadele ettiğine dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti: “Şu anda ortaya bir IŞİD terörü çıktı. Yeni değil bu, El-Kaide’den türedi. El-Kaide de Irak’ta ayrıldı, Suriye’de palazlandı ve tekrar Irak’a döndü. Irak’ın 3’te birini işgal etmiş vaziyetteler. Böyle bir durum var. Aynı şekilde bölgede başka terör örgütleri de var. Ey dünya, IŞİD gibi bir terör örgütü çıkınca ayaklanıyorsun da PKK gibi bir terör örgütü ortadayken neden ayaklanmıyorsun? Orda neden sesin çıkmıyor? Neden ortak bir mücadele verelim demiyorsun? Bunu anlamakta da zorlanıyorum. Eğer dünya siyaset, adalet üzere kurulu olursa onun bir anlamı vardır. Ama eğer siyaset adaletten kopuksa orada bir netice almak mümkün değildir. Şu anda bizim yaşadıklarımız ortada. Şam’da artık tamamen gayrimeşru hale gelmiş rejime gösterilen müsamaha ve kayıtsızlık ortaya böyle acı bir tablonun çıkmasına zemin hazırlamıştır. Birleşmiş Milletler, diğer uluslararası örgüt ve devletlerin kayıtsızlığı tarihin en büyük dramlarından birine maalesef oksijen sağlamıştır. Mısır’da halkın oylarıyla seçilen bir cumhurbaşkanının darbeyle indirilmesi ardından toplu katliamların yapılması. Yakın siyasi tarihimizde var mı böyle bir şey ya. Bir günde 5 bin küsur insanın öldürüldüğü bir yer var mı? Bakıyorsunuz böyle bir katliamı yapan insan el bebek gül bebek kürsüye çıkarılıyor. Bu nasıl bir yaklaşım, nasıl bir anlayıştır? Ve buna da modern dünyanın tamamen kayıtsız kalması aynı şekilde Mısır ve bölge ülkelerinde insanların vicdanlarında tamiri zor yaralar açmıştır. Neredeyse bir asırdır devam eden Filistin dramı, bölge halklarında umutsuzluk ve güvensizliğin yer etmesine neden olmuştur.”
Erdoğan, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.