Kategoriler
seo

Dil Uzmanı Ali Aksu: Sosyal medyadaki dile müdahale edilmeli

Dil uzmanı Ali Aksu, devletin gücüyle dilin gücünün doğru orantılı olduğunu belirterek sosyal medyadaki dile müdahale edilmesi gerektiğini savundu.

Türkiye’de bu yıl 82’ncisi kutlanan Dil Bayramı dolayısıylaKayseri Kılıçaslan Liseleri’nde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu çerçevede okulun kültür merkezinde 9 ve 10’uncu sınıf öğrencilerine ‘Türk Dili ve Dil Bayramı’ konulu konferans verildi.

Dil uzmanı Ali Aksu tarafından verilen konferans, öğrencilerden yoğun ilgi gördü. Konferansta Türk dili ile dünyanın diğer dillerini karşılaştırmalı olarak sunum eşliğinde anlatan Ali Aksu, Türk dilinin gelişimine ilişkin bilgiler verdi.

Türk dillinin milattan önce 3000’li yıllara kadar uzandığını belirten Aksu, “Devlet ve millet olarak değerlerimize sahip çıktığımız, güçlü olduğumuz dönemlerde dilimizde verilen eser sayısı da çoktur. Zayıf olduğumuz dönemlerde ise dış etkilere maruz kaldık. Bu da gösteriyor ki devletin gücüyle dilin gücü doğru orantılıdır. Dilini kaybeden milletler zamanla kültürünü ve kendini var eden değerleri de kaybediyor. Zamanla asimile olarak benliğinden uzaklaşıyor. Onun için dilimize sahip çıkmalıyız. Eğer bizler dilimize sahip çıkmazsak, telafisi mümkün olmayan bir hata yaparız. Bizim dilimiz çok büyüktür ve saygıya değer bir dildir. Bu dil, bizlerin milli ve manevi değerlerinin koruyucusudur. Dilimiz, bizi ve değerlerimizi koruyan en önemli varlığımızdır.” diye konuştu.

Bahtiyar Vahapzade’nin “Dil var millet var; dil yok millet yok” sözüne de vurgu yapan Ali Aksu, dilin özellikle sosyal medyada çok yanlış kullanıldığını ifade ederek, hem resmi makamların hem de vatandaşların bu yıpratmaya mani olmasının gerekliliğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.