Kategoriler
Haberler Manşet

Diş hekimleri neden tepkili?

Antalya Diş Hekimleri Odası üyeleri, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmeliğe, odaların yetki ve sorumluklarının gözardı edildiği, özelleştirme ve tekelleşmenin önünü açtığı gerekçesiyle tepki gösterdi.

Antalya Sağlık İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Diş Hekimleri Odası Şube Başkanı Hüseyin Tunç, Ağız Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik Değişiklik Taslağı’nda odaların ve Türk Diş Hekimleri Birliği’nin yok sayıldığını söyledi. Taslakta isimlerinin hiç geçmediğini belirten Tunç, aynı taslakta ‘sürekli diş hekimliği eğitimi’nin de çıkarıldığını kaydetti. Meslek örgütlerine Anayasa ve kanunla verilmiş yetkilerin otoriter iktidar anlayışı ile gasp edildiğini ifade eden Tunç, “Sağlık Bakanlığını sağduyuya ve sağlık hizmetlerinin gelişmesinde öncülük eden meslek örgütlerine gereken saygıyı göstermeye davet ediyorum.” dedi.

Yönetmelik değişikliğinin bir yıldır yapılmasının planlandığını belirten Tunç, bu süreçte kendilerinin görüşünün alınmadığını, taslağı görmeden görüş istendiğini söyledi. Taslağın mal kaçırır gibi hazırlandığını savunan Tunç, “15 yıldır uygulanmakta olan ve uygulamada da ciddi sorunlar yaratmayan mevcut yönetmeliğin neden değiştirilmek istendiğini tahmin etmek hiç de zor değildir. Hazırlanan bu taslakla; TDB ve odaların yok sayıldığı, tıp alanında yaratılan sermaye birikiminin diş hekimliğinde oluşturulmaya çalışıldığı, diş hekimliğinin de büyük sermayeye teslim edileceği, özelleştirmeye ön hazırlık olduğu, tekelleşmenin önünün açıldığını görmek mümkün.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.