Kategoriler
Haberler

‘Erkekler 50 yaşından sonra her yıl prostat taraması yaptırmalı’

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Eyüp Burak Sancak, 50 yaşından sonra her erkeğin yılda bir kez prostat kanseri taraması yapması gerektiğini söyledi.

Erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında bulunan prostat kanseri ve hastalığı hakkında bilgi veren Sancak, ikisinin farklı olduğunu hatırlattı. Prostat kanserine sebep olan etkenlerin çok olduğunu belirten Sancak, genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları, diyet özellikleri ve çevre faktörlerinin bunlar arasında bulunduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Sancak, “Kanserden korunmak adına aslında çok fazla yapılabilecek bir şey yok. Şunu yemeyeyim, şunu yapmayayım diyebileceğimiz bir şey yok. Sadece şunu yapabiliyoruz, kanserin erken teşhisi mümkün. 50 yaşından sonra her erkek hastamızın, prostat kanseri taraması için yılda bir kez üroloji polikliniğine gelmesini öneriyoruz, çünkü 70 yaşın üstündeki erkeklerin yüzde 80’inde prostat kanseri gelişiyor. Bu çok ciddi bir oran. İleride böyle bir hastalığı olup olmadığını anlayabilmek için taramadan geçmesi lazım. Basit bir muayene ve kan tahliliyle hastalığın olup olmadığının yüzde 90 tanısını koyabiliyoruz. 50 yaşından sonra her yıl gelmesi lazım. Tanı konulmasının yaşı çok önemli, erkenliği çok önemli. Erken tanı konulduğunda sağ kalımı yüzde 90 oranına çıkarabilirken geç tanı konulduğunda, vücuda yayıldığında, kemiklere yayıldığında, diğer organlara yayılım olduğunda bu durumda sağ kalım oranları yüzde 30’lara kadar düşebiliyor. O yüzden erken teşhis çok önemli. Her erkeğin, ’50 yaşından sonra yılda bir kez üroloji polikliniğine gidip prostat kanseri taramasına geldim.’ cümlesini kurması, onlara yaşamlarında çok büyük avantaj sağlayacaktır. Gelecekte basit bir müdahaleyle, bir tedaviyle bu hastalıktan kurtulabilmelerinin yolunu açacaktır. Dolayısıyla hayatlarının uzaması sağlanacaktır.” şeklinde bilgi verdi.

‘BİR HAPLA TEDAVİ EDİLEBİLİYOR’

Prostat kanserinin hiçbir şekilde belirti vermeyebileceğini de aktaran Sancak, yıllarca çekilen işkencenin bir hapla tedavi edilebileceğini belirterek, vatandaşların sıkılmadan rahatsızlıklarını doktora anlatmasını istedi. Hastalığın belirtilerini ve tedavi yöntemini ise şöyle anlattı: “Gece idrar yapma zorluğu, gece ikiden fazla idrara uyanma, idrar yapma sıklığı arttıysa, idrar yapmanın tazyiği azaldıysa bu prostat hastalığının belirtileridir. Yılda bir kez yapılan kontrolde bu hastalık da değerlendiriliyor. Bununla ilgili problemleri varsa buna yönelik de tedavisine başlanıyor. Basit bir hap tedavisiyle bu şekilde kurtulabiliyor. Gece idrar yapmak için uyanmak, hastalarda çok ciddi problemlere neden olabiliyor. Hattâ şöyle araştırmalar yapılmış, prostat hastalarında kalça kırığı oranına bakılmış. Ne alakası var diyeceksiniz. Hasta kalkıp gece tuvalete giderken yolda ayağı kayıp düşüyor ve kalça kırığı oluşuyor. Prostat hastalarında kalça kırığı daha fazla görülmüş. Bu kadar hayatı etkileyen bir hastalık. Bunu bir veya iki hapla geçirebilmek mümkünken hastalarımız işkence çekmek yerine, böyle sıkıntılar yaşamak yerine bir üroloji uzmanına başvurduklarında, bu hastalığın tedavisi basit bir şekilde yapılabilmekte ve hayatlarına daha rahat bir şekilde devam edebilmekteler. Hastaların hayat kaliteleri artabilmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.