Kategoriler
Haberler

“Girişimsel kardiyoloji ve hemşirelikte güncel yaklaşımlar”

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından Dünya Kalp Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 2. Hemşirelik Sempozyumu’nda “Girişimsel Kardiyoloji ve Hemşirelikte Güncel Yaklaşımlar” işlendi.

Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde yapılan sempozyumda, uzman doktorlar kalbe yapılan müdahalelerde güncel uygulama yöntemlerini, hemşireler ise tıbbi işlem sonrası hemşirelik bakım sürecini anlattı. Sempozyuma öğrenciler ve sağlık çalışanları büyük ilgi gösterdi.

Açılış konuşmasını yapan hastanenin Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hatun Mendeş, kendini sağlıklı hisseden bir insanın hayallerine bir adım daha yakın olacağını söyledi. “Ah kalbim dememek için yapmamız gerekenler var” diye sözlerine devam eden Mendeş, “Kendinizin ve ailenizin kalp sağlığını korumaya önderlik ediniz. Sevdiklerinizin kalp hastalığı ve inme riskini azaltmak için evinize sağlıklı besinler alınız. Tütün kullanımını kısıtlayınız ve fiziksel aktiviteyi teşvik ediniz. Her gün yürümek sağlığınızın yolunu uzatır.” dedi.

Hastane yöneticisi Korhan Erkanlı ve Çekmece Kamu Hastane Birlikleri Tıbbi Hizmetleri Başkanı Fatma Nur Kesiktaş’ın konuşmalarının ardından oturuma geçildi.

Birinci oturumda, Prof. Dr. Nuray Enç ve Doç. Dr. Aydın Yıldırım ‘Girişimsel kardiyolojide güncel yaklaşımlar, Mitral Klips uygulamaları’ hakkında bilgi verdi. Hemşire Aziz Göktepe ise ‘Anjiyo ünitesinde hemşirelik uygulamaları’ konulu sunum yaptı.

İkinci oturumda, Doç. Dr. Fatma Nur Kesiktaş ‘Girişimsel kardiyolojide kardiyak rehabilitasyon tedavisi’, sağlık yönetim bilimi uzmanı Marziye İlhan ise ‘Salıkta sağlıklı iletişim’ konusuna değindi.

Üçüncü oturumda, kardiyoloji uzmanı Selahattin Türen, kalp hastalarında güncel uygulamalar arasında olan TAVİ işlemini ve uygulanma kriterleri, hastanedeki başarı oranları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Doktor Türen’in eşi Uzman Hemşire Sevda Türen ise hastada tıbbi işlem sonrası hemşirelik bakım sürecini ve önemini anlattı.

Son oturumda ise Enfeksiyon Hastalıkları Uzm. Dr. Serpil Öztürk, ‘Girişimsel kardiyoloji uygulamaları öncesi ve sonrası enfeksiyon kontrolü’ hakkında bilgi verdi. Hemşireler Mücella İsmailoğlu ve Rahime Atakoğlu’da ‘hastaların işlem öncesi anksiyete, kaygı düzeylerinin belirlenmesi” konulu araştırma sonucunda hastanın bilgilendirilmesinin iyileşme sürecine katkısına dikkat çekti. Başakşehir İlçe Sağlık Müdürü Dr. Doğan Uysal’ın da katıldığı sempozyum katılımcılara plaket ve katılım belgesinin verilmesinin ardından sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.