Kategoriler
Haberler Manşet

Prof. Dr. Ömer Özkan net konuştu

Türkiye’de ilk yüz nakli ameliyatını yapan Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, “Ülkemizde yapılamayan nakil yok ancak eksikliğimiz, kişi başına düşen bağış oranı.” dedi. Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda “Tıbbi ve Dini Açıdan Organ Bağışı” konulu bir panel düzenlendi. İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Prof. Dr. Özkan ve futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen’in konuşmacı olduğu panele protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, açılış konuşmasında Türkiye’de 28 bin 770 hastanın nakil beklediğini, bu sayının Muğla’da 4 bin 865 olduğunu kaydetti. Türkiye’nin organ naklinde dünyada üst seviyelerde olduğunu belirten Tekin, organların her ölümde alınmadığına, hastane şartlarında olan, kaza, kurşunlanma, beyin kanaması gibi yoğun bakım şartlarında tedavi gören ve beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organlarının alındığına dikkat çekti. Dilmen ise genellikle tahminlerinde yanılmadığını ancak Muğla’da ve salonda organ bağışçı sayısını az tahmin ederken ortaya çıkan sonucun kendisini hem şaşırttığını hem de mutlu ettiğini söyledi. Futbol yaşantısındaki sakatlıklar sebebiyle pek çok kez ameliyat geçirdiği için organ bağışında bulunamadığı yönünde espri yapan Dilmen, “Ben çocukluğumdan beri gözlemlerime güvenirim. Bu nedenle ben de organ bağışı kampanyasına gözlerimi bağışlayarak destek olmak istiyorum.” diye konuştu. Dilmen’in bu sözleri, salondakiler tarafından alkışlarla karşılık buldu. Dilmen’e, konuşmasının ardından sembolik olarak kendi ismini taşıyan organ bağışı kartı ve teşekkür plaketi, İl Sağlık Müdürü Tekin tarafından verildi.

Daha sonra Prof. Dr. Özkan ise konuşmasında, organ bağışı olmadan organ naklinden söz etmenin imkânsız olduğunu ifade etti. Özkan, dünyada beyin ölümü başına düşen bağış oranında Türkiye’nin çok gerilerde olduğunu dile getirdi. Türkiye’de 70 bin böbrek hastasından 20 bininin nakil beklediğini belirten Özkan, bin 707 karaciğer nakli adayının da bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin tıbbi açıdan çok iyi durumda olduğunu ve hattâ ABD’nin dışında diğer ülkelerden geri olmadıklarını söyleyen Özkan, organ bağışı oranlarında ülke verilerine bakıldığında Türkiye’nin çok geride olduğunu, en başı İspanya’nın çektiğini dile getirdi. Organ naklinin öncelikli olarak ihtiyacı olan kişiye yapılabileceğini anlatan Özkan, 2011 yılında bekleme listelerindeki böbrek hastalarından yüzde 3.7, karaciğer hastalarından yüzde 13.8, kalp hastalarından yüzde 9.4, akciğer hastalarından yüzde 40 ve pankreas hastalarından yüzde 4.6’sının organ beklerken hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.