Kategoriler
Haberler

Sağlıkçılar Bakan’dan bakın ne talep etti?

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan bayramlarda sağlık çalışanlarına döner sermaye gelirlerinden birer maaş ikramiye ödenmesini talep etti.

Okay Erözgün, yazılı değerlendirmesinde, hükümet ile yetkili konfederasyon arasında varılan uzlaşma gereği her yıl ocak ve temmuz aylarında iki kez zam alan memurların, ilk defa bu yıl ikinci zammı alamadığı gibi 6 aylık enflasyon farkından da mahrum kaldığına dikkat çekti.

Sağlık çalışanlarının ekonomik yönden zorda olduğunu belirten Erözgün, “Ramazan ve Kurban Bayramı’nda sağlık çalışanlarına bayram ikramiyesi ödenmesi sabit ve dar gelirli çalışanların da huzur içinde bir bayram geçirmeleri için önemli ve öncelikli bir taleptir. Siyasi iradenin bu talebimizi dikkate almasını arzu ediyoruz. Çözüm odaklı sendikacılık anlayışı ile her bayram öncesi gündeme taşıdığımız Bayram ikramiyesi talebimizi Sayın Sağlık Bakanımızdan talep ediyoruz. Genel bütçeye yük olmadan döner sermaye ödemelerinden sağlık çalışanlarına Ramazan ve Kurban Bayramı’nda bir maaş tutarında bayram ikramiyesi ödenmesini istiyoruz. Sayın Bakan arzu ederse hiçbir yasal değişikliğe hiçbir düzenlemeye gerek kalmadan bir genelge ile döner sermaye ödemelerinden bayramlarda sağlık çalışanlarına ikramiye şeklinde bir ödeme yapılması için verecekleri yazılı bir talimat tüm sağlık çalışanlarına gerçek bir bayram yaşatacaktır. Ne Maliye Bakanlığı’nın iznine ne bir yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Döner sermaye yönetmeliğinde bile bir değişiklik gerektirmeden bir genelge ile sağlık çalışanlarının Bayram ikramiyesi çözülebilir.” dedi.

“Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında bunun örnekleri bulunmakta.” diyen Erözgün, başka kurumlarda da genel bütçe dışında bakan talimatı ile farklı ödemeler yapılabildiğine işaret etti. Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, şunları dile getirdi: “Sayın Sağlık Bakanımız son yıllarda sağlık çalışanları üzerinde uygulanan şiddet, Bakanlığın yeniden yapılanması sırasında yapılan tayin ve atamalardaki memnuniyetsizlik ve sistem değişikliği sırasında meydana gelen moral ve motivasyon bozuklukları sağlık çalışanlarını huzursuz ve tedirgin etmiş, işteki bu sıkıntılar ve ekonomik sıkıntılar üst üste gelerek aile huzursuzluklarının sağlık çalışanları arasında hat safhaya gelmesine sebep olmuştur. Sağlık çalışanlarının bozulan morallerinin yeniden düzeltilmesine ve motivasyonlarının artmasına yol açacak böyle bir uygulama sağlık çalışanlarının hizmet üretiminde çok önemli bir artı değer olacaktır. Bu nedenle Tüm Sağlık-Sen olarak Ramazan ve Kurban Bayramlarında Sağlık çalışanlarına döner sermaye gelirlerinden birer maaş ikramiye ödenmesini talep ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.