Kategoriler
Haberler

Sağlıkta Vatandaşın Cebinden Çıkan Para Sürekli Artıyor

Türk Sağlık-Sen tarafından vatandaşın ilaca ödeyeceği katkı payını arttıracak olan ve 1 Ekim’de ilaçta başlayacak taban fiyat uygulaması öncesinde vatandaşın sağlıkta ödediği katkı payları ile ilgili bir araştırma yapıldı.

Türk-Sağlık Sen tarafından 2013 yılında vatandaştan alınan muayene katılım payı ve reçete parası ile ilgili yapılan araştırmaya göre vatandaşın cebinden 2013 yılında 3 Milyar 211 Milyon TL katkı payı ve reçete parası olarak devletin kasasına gitti.

Araştırmaya göre muayene başına 5 TL katılım payı alındığı devlet ve üniversite hastanelerinde 2013 yılında 330 milyon 2 bin muayene yapıldı.
Muayene başına 12 TL katılım payı alındığı özel hastanelerde ise 2013 yılında 91 Milyon 386 bin muayene yapıldı.

Toplam 421 milyon 388 bin muayenenin yapıldığına dikkat çekilen araştırmada tüm muayenelerin yaklaşık yüzde 20’sinin katılım payı alınmaması gereken durumlar olduğuna belirtilerek yaklaşık 2 Milyar 197 Milyon TL’nin vatandaşın cebinden hazineye katılım payı olarak gittiği vurgulandı.
Vatandaşın sağlıkta ödediği bir diğer ücretinde 3 TL’lik reçete parası olduğuna dikkat çekilen araştırmada 2013 yılında 338 milyon 21 bin reçete yazıldığı belirtildi. Reçete parası olarak vatandaşın devlete bir yılda 1 milyar 14 milyon TL ödediği ifade edildi.

Araştırmada toplamda 2013 yılda vatandaşın cebinden 3 Milyar 211 Milyon TL’nin katkı payı ve reçete parası olarak hazineye gittiği belirtildi.

Sağlıkta vatandaşın ödediği katkı paylarının sistematik bir biçimde arttığını dile getiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ” Sağlıkta muayene katkı payı, reçete parası olarak başlayan ekstra ücretler sistematik olarak artmaya devam ediyor. Önce bazı tedaviler kapsam dışı bırakıldı. Ekstra ücretler geldi. Daha sonra Özel hastanelerin vatandaştan alacağı fark yüzde 30’lardan yüzde 200’e çıktı. Sonra üniversitelerde de bu oran arttırıldı. Şimdi de SGK taban fiyat uygulamasına başlayarak vatandaşın ilaca daha fazla para ödemesini getiriyor. Yani sağlıkta sistematik bir şekilde vatandaşın cebinden çıkan para günden güne artıyor. Sosyal devletin gereği olan ve vatandaşların yararlanmak için prim ödedikleri bir sağlık sisteminde sürekli olarak vatandaştan ekstra ücretler alınması yanlıştır. Bu türden bir Sağlık finansmanı yeniden gözden geçirilmeye muhtaçtır. Vatandaş bu ekstra ücretlerden kurtarılmalıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.