Kategoriler
seo

Sebze ve meyve tüketirken hastalanmayın!

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Fitopatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Aysan, taze tüketilen sebze-meyvelerin üzerinde, insanlara zarar vererek hastalanmalarına yol açan, ancak sebze meyvelere zarar vermeyen bakterilerin olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aysan, insan sağlığını olumsuz etkileyen bu bakterilerin insanlara bulaşmaması için yapılması gerekenleri de anlattı.

Sebze ve meyvelerden insana bulaşan ve hastalanmasına neden olan bakterilerle ilgili açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Aysan, konunun önemine vurgu yaparak şunları kaydetti; “Taze tüketilen besinlerle insana bulaşan ve hastalık yapan bakteriyel etmenler, taşıyıcı olarak bitkilerle hayvanları kullanıyor. Bu bakteriyel etmenler bitkileri hastalandırmamakla birlikte, taze tüketilen sebze/meyvelere bulaşarak insanları hastalandırıyor. Tarımsal alanlarda bulunan, bitkide hastalık yapan bakterilerle akraba olan, insanda hastalık yapan bakteri türlerinin isimleri Salmonella ve patojenik Escherichia coli’dir. Bitkiye bulaşıp onu tüketen insana zarar veren bu bakteriler, bitkiden beslenir ve bitki yüzeyinde yaşamlarını sürdürürler.”

BAKTERİLER, İNSANDA AĞIR ENFEKSİYONA YOL AÇIYOR

Salmonella enterica bağırsak enfeksiyonuna neden olan bir bakteri olduğunu aktaran Prof. Dr. Aysan, “Pişirilmeden tüketilen hayvansal besinlerden ve sebze/meyvelerden insana bulaşır. Koli basili olarak bilinen Escherichia coli, memeli hayvanların kalın bağırsağında yaşayan faydalı bakteri türlerinden biri olmasına karşın, insanda kanlı ishale ve ölüme yol açabilir.”

Bu bakterilerin pişirilmeden taze tüketilen besinlerden insana bulaştığını vurgulayan Prof. Dr. Aysan, “Genellikle bu bakterileri tarımsal alanlara, hayvan dışkıları getirir veya kanalizasyon karışmış sularla tarım alanları sulanırsa bitkiler bu insan patojeni bakterilerle buluşur.” dedi.

İNSANLARA BULAŞMAMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

Alınması gereken önlemler konusunda da bilgi veren Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Fitopatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Aysan, yapılacak ilk işlemin bu insan patojenlerinin tarlaya bulaşmasını önlemek için tedbirler alınması gerektiğini söyleyerek, bu tedbirleri de şöyle sıraladı:

– Yanmamış hayvan gübresi kullanılmamalıdır. Hayvan dışkısı tarım alanlarının uzağında ve korumalı bir bölgede kurutulmalıdır.
– Hayvanlara çıplak elle dokunulmama ve üretim alanından uzak tutulmalıdır.
– Hayvan dışkısının veya kanalizasyon sularının nehirlere, derelere, sulama suyuna ve yeraltına suyuna karışması engellenmelidir.
– Kullanılacak tohumlar da bu insan patojenleriyle bulaşık olmamalıdır. Gerekirse uygun tohum uygulamaları yapılmalıdır.
– Üretim alanında çalışan işçiler genel temizlik önlemlerine dikkat etmeli, işçiler eldivenli çalışmalı ve her tuvaletten çıkışta ellerini iyice suyla ve sabunla yıkamalıdır.
– Satın alınan sebze/meyveler taze tüketimden önce iyice klorlu suyla yıkanmalı, gerekirse sirkeli suda veya çok az oranda dezenfektan eklenmiş suda bekletilmelidir.
– Lokantalar, oteller ve tatil köylerinde misafirlere sunulacak taze sebze ve meyvelerin üretildiği koşullar bilinmeli veya istenilen kurallara uyan çiftçilerle anlaşmalı üretim yapılmalıdır.
– Örtü altı yetiştiriciliği daha korunaklı olduğundan öncelikle burada yetiştirilen ürünler tercih edilmelidir.
– Gıda endüstrisinde kullanılacak olan suların öncelikle mikrobiyolojik açıdan temiz olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.