Kategoriler
seo

Şifa kaynağı nar ekşisi meşakkatli bir yolculuktan sonra sofralara geliyor

Özelikle çorba ve salata başta olmak üzere yemeklere kattığı lezzetle mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alan nar ekşisi, uzun ve zahmetli bir o kadar da yorucu yolculuğunun ardından sofralardaki yerini alıyor. Tansiyon ve kolesterole iyi geldiği için doktor reçetelerinde yer alan nar ekşisi doğallığı nedeniyle şifa kaynağı olarak biliniyor.

Osmaniye’de imece usulü ile yapılan nar ekşisinin yapılış yöntemi ise bu işin uzmanlarından Emine Babaoğlan’ın ağzından şöyle: Bahçelerden toplanan narlar yıkandıktan sonra dörde ayrılıyor. Bıçakla başını kestiğimiz ve parçalara ayırdığımız narları leğenlerin içerisine sopa yardımıyla döverek, taneleri kabuğundan ayırıyoruz. Temizlenen nar taneleri, çuvalın içerisine konulduktan sonra ezilerek suyu çıkartılıyor. Elde edilen nar suyu süzüldükten sonra, bakır kazanlarda 10-12 saat odun ateşinde kaynatılıyor. Kıvamına geldikten sonra ateş üzerinden alınan nar ekşisi soğumasının ardından satışa hazır hale geliyor.” dedi.

Nar ekşisi hazırlamanın çok zahmetli ve meşakkatli olduğunu belirten Babaoğlan,”Nar ekşisini sağlığımız için ve yemeklere verdiği lezzet için ne kadar zor olsa da yapıyoruz. Elde edilen nar ekşisinin, hane halkının ihtiyacından artan kısmını aile bütçemize katkı sağlaması için kilosu 20-25 lira arasında satışa sunuyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.