Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Manşet

Aşı mı yoksa çorap mı?

Uzm. Dr. Serdar Biçeroğlu
Uzm. Dr. Serdar Biçeroğlu

Ebola salgınına tedbir;

Kanada’nın Manitoba eyaletinin başkenti Winnipeg’deki Kanada Ulusal Mikrobiyoloji Laboratuvarları’nda üretilen VSV-EBOV isimli Ebola aşısında klinik insan deneylerine başlandığı açıklandı.

Kanada Federal Sağlık Bakanı Rona Ambrose, hayvan denekler üzerinde yüzde 100 başarı sağlanan aşının, insanlar üzerindeki deneylerine ABD’nin Maryland kentinde bugün başlandığını, klinik insan deneylerinin aralık ayında sonuçlanacağını açıkladı. Bakan Ambrose, Ebola aşısının Maryland’in Silver Spring kentindeki Walter Reed Askeri Araştırma Enstitüsü’nde 20 sağlıklı gönüllü üzerinde deneneceğini duyurdu.

Aşının insanlar üzerinde de başarılı olması halinde, insanlığı tehdit eden büyük bir sorunun çözülmüş olacağını ifade eden Kanada Sağlık Bakanı, klinik insan deneyleri için 20 aşının test ekibine teslim edildiğini bildirdi.

Kene ve kırım kongo kanamalı ateş hastalığı için eski sağlık bakanımızdan bilgilendirme;

“Vatandaşlarımız, kenelerle karşılaşabilecekleri ortamlarda çıplak olarak bulunmamalıdır. Yani vücutlarını örtebildikleri kadar örtmelidirler. Çıplak vücuttaki kastım kol, bacak ve ayakların kapatılmasıdır. Özellikle hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız çoraplarını ayakkabılarının içine koymalıdır. Eğer çizme kullanılıyorsa çizmelerin içine koyarak çalışmalarını yapmalıdırlar. Bu şekilde kenenin yapışması ve virüsü yayması önlenebilir. Bunun dışında herhangi bir şekilde kene vücuda yapışmışsa vatandaşlarımız yapışan keneyi kendileri çıkarmaya çalışmamalıdır, bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.”

Anlıyor musun canım kardeşim kan, kavga, terör, falan niye buralarda? Bilimle işi olmaz buraların. Çoraba soktun mu pantolonu alırız her hastalığa tedbiri. İşimize gelmiyorsa da, alırız kellesini…

Uzm. Dr. Serdar BİÇEROĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.