Kategoriler
Haberler

Bakan Müezzinoğlu’na ‘ebola’ soruları

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

– Nijerya’nın Lagos kentinden İspanya’nın Barcelona şehrine giderken uçakta rahatsızlanarak İstanbul’da gözlem altına alınan ve ‘ebola virüsü’ şüphesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Nijeryalı Stella Omorowa’nın, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun uluslararası laboratuvardaki tetkik sonucuyla ebola virüsü taşımadıklarının kesinleştiği açıklaması dikkate alındığında tıbbi tetkikleri hangi uluslararası laboratuvarda yapılmıştır?

– Türkiye’de Ebola Virüsünü teşhis edecek tıp laboratuvarları bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa bu laboratuvarlar hangileridir?

– Olası bir Ebola Hastalığı vakasına rastlanması durumunda Türkiye’de Uluslararası Sağlık Örgütü’nün belirlediği koşullarda tedavi verebilecek hastaneler hangileridir?

– Nijeryalı kadın yolcunun uçaktan hastaneye nakli esnasında uygulanan tahliye yöntemi, Uluslararası Sağlık Örgütü’nün belirlediği standartlara uygun mudur?

– Örneğin, Liberya’da Ebola virüsü kapmış olma şüphesiyle getirildiği Madrid Havaalanı’ndan hastaneye nakli esnasında İspanya vatandaşı Miguel Pajares adlı bir Rahip için uygulanan karantina yöntemi (uygulanan tahliye ve karantina yöntemi gazeteler tarafından kamuoyuna fotoğraflarla gösterilmiştir.) ile İstanbul’da Nijeryalı kadın yolcuya uygulanan karantina yöntemi kıyaslandığında hangi karantina yöntemi doğrudur?

– Ebola virüsünün Türkiye’ye sıçramaması için alınan tüm tedbirler (Sınır kapılarında alınan tedbirler dahil) nelerdir?

– Sağlık Bakanlığı tarafından, Türkiye’de Ebola virüsü ile ilgili vakalara rastlanması durumunda bir “Acil Durum Planı” hazırlanmış mıdır? Hazırlandıysa Acil Durum Planı’nın ana başlıkları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.