Kategoriler
Haberler Manşet

Bakın bugün ilaç alanların başına ne gelecek?

SGK’nın yeni tebliği ile bugünden itibaren ilaçta yeni fiyat farkı uygulanıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), sağlık uygulama tebliğinde yeni bir fiyat hesaplaması getiriyor. Mide, kalp, antibiyotik, tansiyon, hepatit B, astım tedavisinde kullanılan ilaçlar için hastalar daha fazla ilaç fiyat farkı ödemek zorunda kalacak, 15 etken madde ile başlayan bu uygulama kısa sürede bütün ilaçları kapsayacak.

Bugünden itibaren geçerli olacak olan Sağlık Uygulama Tebliği’yle ilaç fiyatlarında yeni hesaplama getirilecek olması nedeniyle Karaman 50. Bölge Karaman Eczacı Odası Genel Sekreteri Azime Kağnıcı, bir açıklama yaptı. Kağnıcı, şöyle dedi: “1 Ekim 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere SGK Sağlık Uygulama Tebliği’nde yeni bir fiyat hesaplaması getiriyor. Mide, kalp, antibiyotik, tansiyon, hepatit B, astım tedavisinde kullanılan ilaçlar için hastalarımız daha fazla ilaç fiyat farkı ödemek zorunda kalacaktır, 15 etken madde ile başlayan bu uygulama çok kısa sürede tüm ilaçları kapsayacaktır. Bu grupta toplam şu anda 218 adet ilaç bulunmaktadır. En basit örnekleme ile 10-12-14 TL fiyatları olan eşdeğer üç tansiyon ilacını devlet, artık 10 TL olanını ödeyecek doktor hastaya 14 TL’lik ilacı yazmış ve hasta da o ilacı almak isterse cebimden kutu başına 4 TL ödemek zorunda kalacaktır, hastalarımız ilaç alırken muayene ücreti, reçete katkı payı, ilaç fiyat farkı ödüyordu. 1 Ekim itibari ile buna eşdeğer ilaç fiyat farkı da eklenince, vatandaş aldığı ilacın parasının çoğunu bazı durumda ilaç etiket tutarından fazlasını ödemek zorunda kalacaktır, ayrıca eşdeğer ilaç uygulamasına tasarruf amacıyla yaklaşılmasını da uygun bulmuyoruz.

Biz eczacılar bugün sağlık harcamalarının yüzde 30’una yaklaşan cepten ödeme yapan hastalarımızla ilaç fiyat farkı, muayene ücreti, reçete ücretini değil onun sağlığını, ilacını konuşmak, danışmanlık yapmak istiyoruz. Hastalarımızla bu konularda karşı karşıya gelmek biz eczacıları üzüntü içinde bırakmaktadır, hastalarımızın da bu sorunun eczacılardan kaynaklanmadığını özellikle bilmelerini istiyor, eczacılar olarak her zaman hastalarımızın yanında olduğumuzu belirtirken halkımıza ‘eczacınıza sahip çıkın’ diyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.