Kategoriler
seo

Bayramda aşırı yiyerek sindirim sisteminiz bozulmasın

Özellikle bayramlarda sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde en büyük rolü beslenme taşıyor. Genelde bayram boyunca tüketilen bol et, karbonhidrat ve tatlı gıdalar oluyor. Uzmanlar, bayramda birçok insanın sindirim sistemi rahatsızlığı ve aşırı yeme sebebiyle kilo alarak çıkabileceği uyarısında bulundu.

Liv Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Tarçın bayramda sağlıklı bir sindirim sistemi ve kilo kontrolü için önerilerde bulundu. Prof. Dr. Orhan Tarçın, “Bayram boyunca et tüketimini abartmayın. Eti yanında sebze ve baklagillerle dengeleyerek tüketmeye dikkat edin. Yemeğin, fırın, ızgara ve tencere de pişirilmesi kilo kontrolü ve sağlık açısından büyük önem taşıyor. Bayram süresince alınan her karbonhidrat açısından zengin hamur işi ya da tatlının ardından mutlaka proteinli gıdalar yemek gerekiyor. İlk sırada baklagiller olmalı. Kırmızı et, beyaz et, mevsim sebzeleri, süt, yoğurt, ayran tercih edilmeli. Bu noktada da dikkat edilmesi gereken konu, yemekler öncelikle tencere yemeği daha sonra fırın ve ızgara yemekleri olmalı. Çünkü tencere yemeklerinin sindirimi kolay oluyor. Kızartma mide boşalmasını geciktirerek hazımsızlık yapıyor.” dedi.

Günde bir porsiyon tatlıyı aşmayın, diyen, Tarçın, “Bayram Mönülerinin vazgeçilmez tatlarından baklava, revani, ekmek kadayıfı gibi karbonhidrat açısından zengin bu tatlıların lezzetleri hiç kuşkusuz tartışılmaz. Fakat hamur işi olan bu şerbetli tatlılar, sağlıklı insanların midelerinde bile sorunlara neden oluyor. Bu nedenle her ikramın dörtte birini yemeli, ve tatlı günde 1 porsiyonu geçmemeli. Bayramda en sık karşılaşılan sorunlarından biri reflüdür. Bu durumun en büyük nedeni ise kişinin doğal gıdalardan uzaklaşıp katkı maddeli yiyecekleri bolca tüketmesidir. Reflüsü olan hastaların yanı sıra sağlıklı insanlarında bayramda beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü hiçbir mide sorunu olmayan biri, bayramı reflü hastası olarak bitirebilir.

Bayramda beslenme ile ilgili Prof. Dr. Orhan Tarçın, şu bilgileri verdi: Yenilen besinler ılık olmalı. Gıdalar çok soğuk olduğu zaman tam sindirilmeden mideden dışarı atılıyor. Ayrıca çok soğuk su da tüketilmemeli. Aşırı acı yemeklerin içinde capsaicin denen madde vardır. Bu madde mide de şişkinlik ve hazımsızlık yapar. Protein, yağ ve kalori dengesini sağlamak gerekiyor. Protein ağırlıklı beslenilmeli. Midede kanser yapıcı etkiye sahip olan tuzlu gıdalardan uzak durulmalı. Çok pişirilmiş, ateşle temas etmiş gıdalar tercih edilmemeli. Bayram ziyaretlerinde ikram edilen çay ve kahveyi abartmayın. Günde 2 bardak kahve ve 5 bardak çayın üzerine çıkmamaya gayret gösterin. İdrar çıkışını arttıran bu içeceklerden sonra su içilmeli. Bu şekilde su kaybı engellenmiş oluyor. Su tüketiminin günde iki litrenin altına inmemesi gerekiyor. Bol bol yeşil yapraklı sebze ve meyve tüketin. Çünkü Posalı gıdalar sindirim sistemini rahatlatıyor, kabızlığı engelliyor. Bağırsak mikrobial dengesini düzenliyor. Lifli gıdalar ayrıca toksik-zehirli bazı maddeleri lifli gıdalar bağlayarak atılmasını sağlıyor. Bayram boyunca aşırı yemek yemek, mide sağlığı açısından çok zararlı. İşin içine bir de hareketsizlik giriyorsa zarar daha da artıyor . Bu nedenle bayramda mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor. Yapılacak en güzel egzersizde ziyaretlere mümkün olduğunca yürüyerek gitmek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.