Kategoriler
Haberler

Berkin Elvan eylemine katılan akademisyene 2 yıl terfi durdurma cezası

Eskişehir’de Berkin Elvan’ı anma eylemine katılan Osmangazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Nuriye Gülmen’in terfi hakkı elinden alındı. Üniversite Yönetimi tarafından Araştırma Görevlisi Gülmen’e, ‘Gezi Parkı ve Berkin Elvan’ı anma eylemine katılmaktan’ dolayı iki yıl süreyle terfi durdurma cezası verildi. Buna göre, ‘kademe durdurma’ cezası alan akademisyen Gülmen, iki yıl süreyle terfi alamayacak.

Eskişehir’de çeşitli eylemlere katılan kamu kurumda çalışanlara yönelik soruşturmalar devam ediyor. Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde görevli Kalp Damar Cerrahı Dr. Muharrem Şenel hakkında, Berkin Elvan ölümüyle ilgili protesto gösterilerine katıldığı gerekçesiyle hastane yönetiminin, söz konusu cerrah hakkında açtığı soruşturmanın ardından şimdi de Osmangazi Üniversitesi’nde ‘terfi’ skandalı yaşandı.

Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde araştırma görevlisi olan Nuriye Gülmen, bir süre önce kentte düzenlenen Berkin Elvan’ı anma yürüyüşüne katıldı. Gülmen’in eyleme katıldığını tespit eden rektörlük, konuya ilişkin idari soruşturma başlattı. Eyleme katıldığı için hakkında adli soruşturma açılmayan Gülmen için devreye giren rektörlük araştırma görevlisinin ifadesine başvurdu. İddiaya göre, Gülmen’e ifade alımı sırasında, ‘eyleme katılmanda siyasi ve ideolojik bir amacın var mıydı?’ diye soruldu. Fakat Gülmen’in bu soru üzerine “Böyle bir sorunun sorulmasını doğru bulmuyorum.” cevabını verdiği öğrenildi.

Gülmen hakkında yürütülen soruşturmanın sonunda, terfi yani ‘kademe durdurma’ cezası çıktı. Buna göre rektörlük tarafından Gülmen’e Yüksek Öğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği’ne göre, “Kamu hizmetini aksatacak davranışta bulunmak” suçundan iki yıl kademe durdurma cezası verildi. Böylelikle, Gülmen, Berkin Elvan eylemine katıldığı gerekçesiyle iki yıl boyunca terfi alamayacak.

GÜLMEN’İN CEZASININ İPTALİ İÇİN 500 İMZA TOPLANDI

Gülmen’e verilen cezaya Kamu Emekçileri tepki gösterdi. Kamu Emekçileri Cephesi, Gülmen’e verilen cezanın iptal edilmesi için imza kampanyası başlatıldı. Toplanan 500`e yakın imza Osmangazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Adnan Konuk`a teslim edildi. Rektör Yardımcısı Konuk`la bir araya gelen heyet, görüşmelerin olumlu geçtiğini belirtti. Heyet adına yapılan açıklamada, Nuriye Gülmen`e verilen cezanın, tüm akademisyenlere verilen bir mesaj olduğu kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.