Kategoriler
Haberler

Cesetleri neden yakıyorlar?

Ebola salgınının en fazla etkili olduğu ülkelerden Liberya’da, virüsün yayılmasını önlemek için bütün cesetler yakılmaya başlandı. Başkent Monrovia’daki Kızılhaç sözcüsü Victor Lacken, “Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi ile bütün cesetleri yakıyoruz.” dedi.

Öte yandan ateşli hastalıklardan veya farklı nedenlerden hayatını kaybedenlerin cesetlerinin de Ebola’nın yayılması için ortam hazırladığı gerekçesiyle yakılması, ülkede büyük tepkilere neden oluyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar’dan (MSF) yapılan açıklamada da, “Bağışıklık sistemi çalışmadığı için Ebola taşıyan bedenler, virüsün çoğalması için en uygun ortam. O yüzden cesetlerin hemen yakılması veya en az iki metre derinliğe gömülmesi gerekir.” denildi.

Batı Afrika’da etkili olan yağışların da Ebola virüsünün yayılmasına zemin hazırladığı ifade ediliyor. Yağmur sularının salgını hızla yaymasından korkuluyor.

Liberya Ticaret ve Endüstri Bakanı Axel Addy de basına yaptığı açıklamada, “Halkı cenazelerini geleneksel yollardan gömmemeleri için ikna etmek çok zor. Bu yol Ebola’nın yayılması için otoyol inşa etmek gibi.” dedi.

Ebola’nın yayıldığı bölgede bulunan geleneklerine bağlı dindar insanlar, sevdiklerinin yakılmasına karşı çıkıyor ve sık sık ceset toplayan görevlilerle kavga ediyor. Bu sebeple Monrovia’nın Mamba Point bölgesi birçok protestolara sahne oluyor.

BİN 400 KİŞİLİK ABD ORDUSU YOLA ÇIKIYOR

Batı Afrika ülkeleri Ebola salgını ile mücadele ederken, Pentagon’dan Salı günü yapılan açıklamada, yaklaşık bin 400 kişilik ABD ordusunun virüsle mücadele için gelecek haftalarda bölgeye gönderileceği duyuruldu. Hâlihazırda 200’e yakın ABD askeri personeli sağlık ekiplerini eğitmek, tedavi merkezleri kurmak için bölgede bulunuyor.

Ebola virüsünden şu ana kadar 3 binden fazla insan hayatını kaybederken, bazı sağlık kuruluşları yaklaşık 20 binden fazla insanın virüse yakalandığını iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.