Kategoriler
Haberler Manşet

CHP’den yeni bedelli askerlik çalışmasına eleştiri

BAKAYA SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

Bedelli askerlik çalışmalarının başlaması bakaya sayısını arttırdı.  Bedelli Askerlik çalışmaları kapsamında bakaya sayısının tespitine yönelik Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü çalışmalarda bakaya sayısının 1 milyonu geçtiği tespit edildi.

14 EKİM’de YENİ YASALAR GELİYOR

Özellikle 14 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatları doğrultusunda sivil hayatı düzenleyecek yeni yasaların gündeme gelecek olması bedelli beklentisini arttırdı. Meclis kulislerinde bedelli askerliğin konuyla ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra askeri torba yasa kapsamında ele alınması ve sene başı itibari ile yürürlüğe girmesi bekleniyor.

CHP’den YENİ BEDELLİ ASKERLİK ELEŞTİRİSİ

CHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Rahmi Aşkın Türeli, 2015-2017 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programı (OVP) değerlendirirken bedelli askerliğe ilişkin eleştirisini dile getirdi. Yeni bedelli askerlik uygulamasının dolaylı vergi almanın bir yolu haline geldiğini savunanan Türeli; vergi sisteminin ise “bedelli askerlik”, “akaryakıt”, “TEKEL ürünlerinden elde edilen vergiler” gibi dolaylı vergilere dayalı bir şekilde sürdürüldüğüne dikkati çekti.

BEDELLİ ASKERLİK DERNEĞİ MECLİSİ BEKLİYOR

Bedelli Askerlikle ilgili kulis çalışmaları yürüten Bedelli Askerlik Derneği yetkilileri ise somut çalışmalar için TBMM’nin açılmasını beklediklerini, Meclis açılır açılmaz planları dahilinde çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti. Bedelli Askerliğe ilişkin olumsuz hiçbir bilginin kendilerine ulaşmadığını ifade eden Dernek Yetkilileri; bedelli askerliğe ilişkin çıkan olumsuz haberlerin tamamen istikrarı bozmaya ve gençleri Hükümet’e karşı ayaklandırma amacı taşıyan kötü niyetli provokasyonlar olduğunun altını çizdi. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.