Kategoriler
Haberler

ÇOMÜ Kütüphanesi’nin raf uzunluğu 17 kilometreyi aştı

02186029932-w640-h480Türkiye’nin en çok kitaba sahip kütüphanesi olması için büyük çaba gösterilen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kütüphanesi’nin raf uzunluğu 17 km.’yi aştı. Kütüphane, gelecek yıla kadar 1 milyon kitaba sahip olmayı hedefliyor.

ÇOMÜ Kütüphanesi raf uzunluğu, en son alımlarla birlikte 17.418 km.’ye ulaştı. Kütüphanelerin basılı eser zenginliğinin ölçülmesinde önemli bir veri olan raf uzunluğu, ÇOMÜ Kütüphanesi’nde 2010 yılından bu yana yüzde 425’in üzerinde artmış oldu. 2015 yılında bu rakamın 20 km.’ye, takip eden yıllarda ise 30 km.’ye çıkarılması hedefleniyor.

Konu ile ilgili bilgi veren ÇOMÜ Kütüphanesi Daire Başkanı İsmail İşleyen, 2013 yılını 10 km. raf uzunluğu ile kapatan ÇOMÜ Kütüphanesi’nin, yeni yatırımlarla kitap rafı uzunluğunu 17.418 km.’ye kadar uzattığını belirtti. Bu rakama ilçe kütüphanelerinin dahil olduğunu söyleyen İşleyen, sadece merkez kütüphanelerinde ise raf uzunluğunun 15 bin 270 km. olduğunu söyledi. ÇOMÜ Kütüphanesi’nin 2015 yılı sonunda ulaşmayı hedeflediği raf uzunluğu ise en az 20 km. Türkiye’nin sayılı kütüphanelerinden TBMM Kütüphanesi’nde raf uzunluğu 12 km. iken İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi’nde bu uzunluk 13 km. civarında.

600 BİN KİTABA SAHİP

Türkiye’nin en büyük kütüphanesine sahip olmak için yoğun çaba gösteren ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, kütüphanenin 600 bin kitaba sahip olduğunu söyledi. Kısa vadede bu uzunluğu önce 20 km.’ye, 2015 sonrasında ise 30 km.’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirten Laçiner, “ÇOMÜ Kütüphanesi. bugün 600.000’den fazla kitaba evsahipliği yapıyor. Yıl sonuna kadar kitap sayısının 750.000’e ulaşmasını umuyoruz. 2015 hedefimiz ise 1 milyon kitap. Şu anda Ege Bölgesi’nin en büyük üniversite kütüphanesi durumundayız. Tüm Türkiye’de ise ilk üçteyiz. Zenginlik ve büyüklüğün ölçümünde, kitap rafı uzunluğu da önemli bir ölçüt. ABD Kongre Kütüphanesi örneğin, 850 km. rafa sahip. British Library’de ise bu rakam 625 km. Avustralya Milli Kütüphanesi 240 km. Helsinki Üniversitesi Kütüphanesi’nde bu rakam 30 km., Birmingham Üniversitesi Kütüphanesi’nde ise 24 km. Türkiye bu alanda bir hayli geride kalmış durumda. Özellikle üniversite kütüphanelerimiz, olması gereken zenginliğin bir hayli gerisinde. Biz Çanakkale olarak açığı kapatmaya çalışıyoruz. 1 milyon kitaplık bir koleksiyona ulaştığımızda, hesaplamalarımıza göre yaklaşık olarak 20 km. raf uzunluğunda bir stoğa kavuşacağız. Bu da ÇOMÜ’yü kütüphanecilik alanında en üst seviyeye taşır. Böylece üniversitemizde yüksek lisans, doktora ve diğer araştırmaları yapan öğrencilerimiz ve personelimiz, dünya standartlarında imkânlara kavuşmuş olacaklar. Elbette bu rakamlara 3,5 milyonu aşan bize has ve açık kaynaklarla 5,5 milyonu bulan elektronik kaynaklarımız dahil değil.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.