Doktor maaşı ne gün %75 düşecek?

Aranızda yüksek ihtimal haberin başlığını beğenmeyen arkadaşlarımız olacaktır. Şu an gençsin, dinamiksin ancak emekli olunca gelirin %75 azalacak, hayatının dinlenerek geçirebileceğin bir döneminde sürünerek mi ölmek istersin? Biz asistanhekim.org olarak bu kepazeleğe artık bir son verilmesini istiyoruz! Bir doktorun Albay’dan, hakimden vs. ne farkı var! Bu haberi lütfen paylaşarak bilincin oluşmasına destek verin!

Emekli olan doktor, aylık gelirinin yüzde 75’ini kaybediyor

Türkiye’de doktorların, emekli olduklarında aylık gelirinin yüzde 75’ini kaybettiği bildirildi. Emekli olan hemşire ve ebelerin aylık gelirlerinin yüzde 55’ini, diğer sağlık çalışanlarının isea yüzde 42’sini kaybettiği belirtildi. Türk Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Rıdvan Mutlu, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması gibi sağlık çalışanlarının bir talebi hakkında hiçbir adım atılmadığını söyledi. Sendika binasında basın toplantısı düzenleyen Mutlu, çalışanların sadece yüzde 1’inin emekli maaşıyla geçinebileceğini düşündüğünü, yüzde 57’sinin zorunlu ihtiyaçlarının büyük bölümünü karşılayamadığını söylediklerini ifade etti.

Yıllarca özveriyle hizmet üreten sağlık çalışanlarının emeklilikte sefalete mahkum edildiğini aktaran Mutlu, “Bu nedenle de sağlık çalışanlarımız, emeklilik günlerini endişeyle bekliyorlar. Zorlu geçen ve uzun süren bir çalışma hayatının ardından alınan maaşla sıkıntı çekmeden hayatını sürdürebilmenin tanımı olan emeklilik, ne yazık ki sağlık çalışanları için bir hayal olmuştur. Emekliliğin sağlık çalışanlarına zehir olmaması için yapılacak tek bir yol vardır, o da döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıdır. Sağlık Bakanlığı ve hükümet, bir an önce bu konuyu gündemine almalıdır.” dedi.

Sağlık çalışanlarının en büyük kesimini oluşturan ebe, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının, çalışma hayatlarından memnuniyetlerinin son derece düşük olduğunu da belirten Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Mutlu, “Ekonomik sıkıntı ve çalışma şartı nedeniyle sağlık çalışanları bugün tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadır. Sağlık çalışanına şiddet, tahammül edilemez boyutlara ulaşmıştır. Bu nedenle biz, sağlık çalışanları ile ilgili onların memnuniyetlerini arttırıcı düzenlemeler yapılmasının zaruret olduğunu söylüyoruz. Önümüzdeki yasama döneminde bazı düzenlemelerin yapılacağı, Sağlık Bakanı tarafından ifade edildi. Umarız bu düzenlemeler tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçirilir, ayrımcılık ve adaletsizlik olmaz. Bizim temel beklentimiz budur. İcraatın içinden olmayan düzenlemelere karnımız tok. Sağlık çalışanları artık az laf, çok iş görmek istiyor.” diye konuştu.

5 comments

  1. sağlıkçılar mezara kadar ,; kanı emilecek ,emeği sömürülecek memurlar olarak görülüyor, hakkımız, helal olmasın…..

  2. muhtemelen sebebi her zamanki hastalıklı düz mantıktan ileri geliyordur: “zaten zengin degiller mi? çalışırken bi dünya para kazaniyorlar, dokunmaz onlara!”… yahu bu “bi dünya para” nerede gerçekten çok merak ediyorum, yerini biri allah rızası için söylesin de dünya gözüyle ölmeden bi görelim bari!!!!

  3. Bu sartlar altinda henuz goreve baslamadan acaba yurtdisini mi dusunsem diyorum. En azindan orda doktorun degeri var.boyle giderse zaten doktor bulamayacaksiniz.

  4. Mehmet Ali serkan Özkul

    Yıllardır bunun farkında olan bir doktor olarak emeklılık planlamasını yapan biriyim. Sizede tavsiye ederim.gün geçtikçe hekimlik değer kaybına uğruyor. Şimdiden önlemini alın

  5. ABDULLAH ÖMER ATSAL

    Arkadaşlar, tesadüfen uçakta karşılaştığım Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, sağlık çalışanlarının yıpranma payı beklediğini ve bu konuda bir çalışma yapılmasını istediklerini ilettim. Kendisi bu konuda şu an bir çalışmanın olmadığını ama elde ettikleri gelirin emekliliklerine yansıtılması hususunda bir çalışmanın şu an olduğunu söyledi. Sendikalar bu iki konunun takipçisi olmalı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.