Kategoriler
seo

Fazla yağ kaybı sağlık sorunu nedeni olabilir

Diyetisyen Duygu Deniz, insanların şikayet sebebi olan vücuttaki fazla yağın kaybının da sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi.

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Diyetisyeni Duygu Deniz, yağların da vücutta görevleri olduğunu hatırlatarak, “Vücutta yağ olmaması değil, yağın dengeli olması önemlidir. Aşırı zayıflık ve yağ kaybı da kilo gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.” dedi. Yağların deri altı ve iç yağlar olarak ikiye ayrıldığını belirten diyetisyen Duygu Deniz, iç yağlanmanın daha ciddi sağlık sorunlarına neden olacağına işaret etti. Kadınlarda yağ oranının kilosuna göre yüzde 20 ile 30, erkeklerde ise yüzde 10 ile 20 arasında olması gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Duygu Deniz, “Bu oranlar tamamen hormonal farklılıklarla alakalı. Testesteron erkeklerde daha fazla kas oluşumunu sağlar. Östrojen hormonları da kadınlarda yağ ile çalışır. Dolayısıyla yağların bir görevi de kadın ve erkeklerde hormon üretimi ve dengenin düzenlenmesi. O yüzden çok zayıf ve çok şişman kişilerde üreme ile ilgili sorunlar görülebiliyor.” diye konuştu.

Diyetisyen Duygu Deniz, yağların, hormonal dengeyi sağlaması dışındaki diğer görevlerini şu şekilde sıraladı: “Yağlar vücudu çeper gibi sardığı için bir nevi ısı yalıtımı görevi görür. Yani çok olmamak kaydıyla deri altı yağlar kişinin daha az üşümesini sağlar. Bir başka etkisi de darbelere karşı koruyucu etkisinin olması. İç yağlar ise organlarımızın kombinasyonu için gerekli.”

Aşırı yağlanmanın önlenmesi için düzenli beslenme ve sporun gerekli olduğunu vurgulayan Diyetisyen Duygu Deniz, “Bunun yanı sıra aspir yağı ya da CLA spor esnasında kullanıldığında yağ yakımını artırıyor. Greyfurt suyu da sabahları aç karnına alındığında yağ yakımını artırıyor. Ama bunlar minimum miktarlarda etkide bulunuyor. Kişinin gülük aktivite miktarı yağ yakımı için daha önemli.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.