Kategoriler
Haberler

Kırmızı ışıkta bu yüzden geçene ceza yok

Trafikte geçiş üstünlüğü bulunan araçlara yol vermek amacıyla kırmızı ışıkta geçen sürücülere ceza kesilmiyor. Bu duyarlılığı gösteren sürücüler daha sonra polis tarafından aranıp teşekkür ediliyor.

Sürücülerin kırmızı ışık ihlali yapmaması için bazı önemli kavşaklara Elektronik Denetim Sistemi (EDS) kameraları yerleştirildi. Türkiye’nin birçok yerleşim birimin’deki kavşaklara yerleştirilen kameralar sürücüleri 24 saat gözetliyor.

Kırmızı ışık ihlali yapılan sürücülere otomatik olarak kesilen cezalar daha sonra adreslerine gönderiliyor.

172 TL olan kırmızı ışık ihlali cezasını almak istemeyen sürücüler kurallara azami ölçüde riayet ediyor. Ancak bu durum trafikte geçiş üstünlüğü bulunan araçların geçişi sırasında sürücülerde kısa süreli tereddüde yol açıyor.

Sürücülerin kararsız hali, özellikle zamanla yarış yapan ambulansların olay yerine veya hastanelere zamanında ulaşmasını engelliyor.

Konuyla ilgili sürücüleri rahatlatan açıklama Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Fahrettin Soydan’dan geldi. Şehrin değişik noktalarında Elektronik Denetim Sistemi’nin bulunduğunu hatırlatan Soydan, trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlara yol veren sürücülere herhangi bir cezai işlemin uygulanmadığını vurguladı.

Soydan, “Ambulansa yol verirken kırmızı ışıkta geçen sürücülerin endişe etmemesi gerekiyor. Görüntülerimiz görevli personelimiz tarafından tek tek incelenerek ambulansa, itfaiye veya polis araçlarına bu şekilde yol veren sürücülere herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Aksine bu sürücülerimize ulaşılarak teşekkür edilmektedir.” diye konuştu.

VATANDAŞ ÖNCE CAN DEDİ

Ambulansı fark ettiği anda kırmızı ışıkta geçeceğini belirten sürücülerden Kenan Çınar, “Yol veririm, niye vermeyeyim. Kırmızı ışıkta geçeceğiz, yapacak bir şey yok. Önemli olan can güvenliği.” dedi.

Yılmaz Baykuş ise ambulansla karşılaştığında ilk yapacağı şeyin yol vermek olacağını dile getirdi. Bu durumda kırmızı ışıkta geçtiğini ifade eden Baykuş, “Ceza yazıyorlar ama önce can. Yani ben canı ön planda tutuyorum. Ceza yazılmadığını bilmiyorum. Derhal çeker giderim. Ambulansa bir şekilde yol veririm.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.