Kategoriler
Haberler Manşet

Kocaman bir bebeğimiz daha oldu?

izmir bebek fil yeni-w640-h480İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şehre kazandırdığı, Avrupa’nın sayılı hayvanat bahçeleri arasında gösterilen İzmir Doğal Yaşam Parkı, ilklere evsahipliği yapmaya devam ediyor. Takvimler 5 Şubat 2011’i gösterdiğinde tarihî doğuma sahne olan parkta, filler Begümcan ile Winner çiftinin ilk yavruları dünyaya gelmişti. Türkiye’de doğan ilk fil olma özelliği taşıyan ve ismi anketle “İzmir” olarak belirlenen yavru, parkta büyük sevince sebep olmuştu. Doğal Yaşam Parkı’nda yaklaşık dört yıl sonra aynı sevinç tekrar yaşandı. Doğduğu günden itibaren büyük ilgi gören İzmir’e, önceki gece saat 21.55’te kardeş geldi. 21 aylık gebelik süresini tamamlayan Begümcan, park bünyesinde kurulan komisyonun gözetiminde yeni yavrusunu dünyaya getirdi.

Begümcan’ın gebeliğine ilişkin belirtilerin başlaması üzerine İzmir Doğal Yaşam Parkı bünyesinde, uzman personelden oluşan bir komisyon kuruldu. Begümcan’ın her hareketini aylar önceden izleyerek raporlayan komisyon, hareketlerinin yavaşlaması üzerine doğumun yaklaştığını belirledi. Barınağın, İzmir’i dünyaya getirdiği noktasına giden Begümcan, doğum sürecine girdi. Başarılı geçen doğumun ardından yavrusunun yanından ayrılmayan Begümcan’ın gözlerinden akan yaş, mutluluğun resmi olarak fotoğraflara yansıdı.

Doğum sırasında ayrı bir bölüme alınan Doğal Yaşam Parkı’nın ilk göz ağrısı yavru fil İzmir de kardeşinin dünyaya gelmesini meraklı gözlerle seyretti. Yavrunun, doğumun ardından hemen hareketlenmesi ve annesinden süt emmeye başlaması üzerine rahatlayan uzman ekibin yaptığı kontrolde, 102 kg.’lık dişi yavrunun sağlıklı olduğu belirlendi. Park yetkilileri, yavrunun bir süre daha anne sütüyle besleneceğini, doğum sırasında güç kaybeden Begümcan içinse özel diyet uygulanacağını belirtti. Yeni doğan yavruyla birlikte Doğal Yaşam Parkı’ndaki fil ailesinin birey sayısı dörde yükseldi. Sevimli filin ismi henüz belirlenmedi.

İki kez annelik heyecanı yaşayan 18 yaşındaki Begümcan, henüz 2 yaşındayken Hindistan Cumhurbaşkanı’nın hediyesi olarak İzmir’in unutulmaz fili Pak Bahadır’a arkadaşlık etmesi için 1998 yılında getirildi. 21 Temmuz 2007 günü Pak Bahadır’ın ölmesi üzerine hemen bir yıl sonra, bu kez İsrail Ramat Gan Hayvanat Bahçesi’nden 6 yaşındaki Winner, Fuar Hayvanat Bahçesi’ne getirildi. Kısa bir süre sonra Sasalı’daki Doğal Yaşam Parkı’nın açılmasının ardından Begümcan ve Winner, 15 bin metrekarelik yeni yaşam alanlarına taşındı. Parkın vahşi doğadaki yaşam alanlarını aratmayacak ortamına kısa sürede alışan Begümcan ve Winner’ın 2011 yılında ilk yavruları “İzmir”, ondan yaklaşık dört yıl sonra ise ikinci yavruları dünyaya geldi. Yetkililer, dünyada nesli tükenme tehdidi altındaki hayvanlar listesinde gösterilen Asya fillerinin İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda doğum yapmasının, park şartlarının vahşi yaşama uygunluğundan kaynaklandığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.