Kategoriler
seo

Kurban keserken bulaşıcı hastalıklara dikkat!

Kurban kesimi sırasında bulaşabilen hastalıklar, genellikle kesilen hayvanın taşıdığı hastalıklar ve hijyen koşullarına uyulmayan ortamlarda kesim yapılmasına bağlı olarak gelişebiliyor. Uzmanlar, gerek kesilen hayvanın taşıdığı hastalık etkenleri, gerek uygunsuz ve kirli çevre koşulları, bakterilerin bulaşmasına neden olabileceğini ifade etti.

Medistate Kavacık Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Feyzullah Tuncer, kurban kesilirken bulaşıcı hastalıklara karşı dikkat edilmesi gereken konularda bilgiler verdi. Tuncer, “Hayvanlarda bulunan hastalıklar insanlara hayvanın kesimi sırasında derisinden, tüyünden, kanından, etinden bulaşabilir. Bulaşma, ellerdeki çiziklerden sızarak deri yoluyla, solunum yolu ya da hayvanın etinin yeteri kadar pişmeden yenilmesiyle gerçekleşir. Hayvanlardan insanlara; tetanoz, sığır tenyası, tüberküloz, şarbon, bruselloz, ruam vb gibi tehlikeli hastalıklar geçebilir.” uyarısında bulundu.

Kurban Bayramı sırasında ve hatta ömür boyunca bilinçli olup, bulaşabilecek hastalıklardan korunmak için Dr. Feyzullah Tuncer şunları önerdi: “Kurban kesim yerinin mutlaka temiz olması gerekir. Kesim alanından ayrı olarak, kirli atıkların atılabileceği bir bölümün olması gerekir. Ortamın ve ellerin temizlenmesi için, sabun ve bol miktarda temiz su kullanılmalıdır. Kesilen hayvanın etlerinin hazırlanması ve saklanmasında hijyen kurallarına uyulmalıdır. Etlerin nakili ve saklanması sırasında uygun ambalaja ve soğuk zincire uyulmalıdır. Etlerin mutlaka iyi pişirilerek tüketilmesi gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.