Kategoriler
seo

Lösemi hastası çocuklar gökyüzünü inceledi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZAYMER) kapılarını lösemi hastası çocuklara açtı.

Çukurova Üniversitesi kampüsünde bulunan Uzay Gözlem Evi’nde düzenlenen etkinlikle çocuklar, gördüğü zor ve ağır tedavi süreçlerinden biraz uzaklaşarak moral buldu. Çocuk Kanser Derneği ve Seyhan Rotary Kulübü işbirliğiyle organize edilen etkinlikte 30’u aşkın lösemi hastası çocuk, aileleri ile birlikte UZAYMER’e gelerek gözlem yaptı. UZAYMER Müdürü Doç. Dr. Nuri Emrahoğlu tarafından kapıda karşılanan çocuklar, UZAYMER bahçesine kurulan teleskop aracılığıyla gözlem yaparak ay yüzeyini inceledi.

Ailelerinin de yoğun ilgi gösterdiği etkinlik hakkında bilgi veren Doç. Dr. Nuri Emrahoğlu, tedavileri devam eden çocuklara ve ailelerine uzay bilimlerini anlatıp, onların dikkatlerini bir an olsun başka noktalara çekerek moral vermeye çalıştıklarını söyledi. Çocuk Kanser Derneği Başkanı Celal Çelebi ise çocukların sosyalleşmesi amacıyla birçok etkinliğe imza attıklarını belirterek bu tür aktivitelerin ağır tedavi süreci devam eden çocuklar açısından önemine dikkat çekti. Çelebi, “Uzay, her çocuğun çok merak ettiği bir alan. Bugün burada teleskop aracılığıyla uzay ve ay’ı görme şansı bulmaktan son derce memnun oldu çocuklarımız. Bize kapılarını açan UZAYMER yöneticilerine teşekkür ediyorum.” dedi. İncelemelerini tamamlayan çocuklar, ÇÜ UZAYMER bahçesinde kurulan stantlardaki ikramlarla eğlenceli vakit geçirerek bir de dilek feneri yaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.