Kategoriler
Haberler

Mali’de Ebola Araştırma Merkezi virüsle mücadeleye hazır

Ebola’nın pençesindeki Batı Afrika ülkelerinde, hastalıkla mücadele kapsamında alınan önlemler ve tedavi için gerekli fiziki ve biyolojik çalışmalar gün geçtikçe yoğunlaşıyor. Mali’nin başkenti Bamako’da Bamako Bilim, Teknik ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Ebola Araştırma Merkezi ise salgın ile mücadelede önemli bir yere sahip.

Batı Afrika ülkesi Mali’de geçen Perşembe günü, komşu Gine’den ailesiyle Mali’ye gelen 2 yaşında bir kız çocuğunda Ebola virüsü tespit edilmişti. Ülkenin batısında ve başkente altı yüz kilometre mesafedeki Kaye şehrinde kontrol altında tutulan hasta kızın öldüğü açıklanmış; ölen kızın yakınları ve temas ettiği tahmin edilen 50 kişinin karantinaya alındığı belirtilmişti.

Mali Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada yaşanacak her türlü Ebola salgınına hazırlıklı olunduğunu duyurdu. Açıklamada Ebola virüsünün ülkede ilk defa görüldüğünün altı çizilirken, tüm kurumların alarma geçirildiği belirtildi.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Ebola Araştırma Merkezi Şefi Doktor Bassirou Diarra son yaşanan Ebola vakası dışında, bugüne kadar yaptıkları tüm araştırmalar sonucunda Mali’de Ebola virüsüne rastlanmadığını vurguladı ve merkezin işlevini şöyle özetledi: “Burası bölgemizde Ebola ile ilgili çalışma yapan iki-üç merkezden birisi. Ülkemizde Ebola şüphesi teşhisi konulan yaşamını yitirmiş ya da hayatta olan kişilerin kanlarından aldığımız örnekleri bu merkezde inceleyip kesin sonuca varıyoruz. Ekibimiz ile bağlantıya geçildikten sonra, şüphelenilen hastalara Ebola bulaşıp bulaşmadığı bizim yaptığımız analizler sonucu kesin olarak cevaplanabilmektedir.”

“HASTALIKLA SAVAŞMAYA HAZIRIZ”

Ebola virüsünün birçok farklı şekilde olduğunu belirten Dr. Diarra hastalık ile savaşmaya hazır oldukları söyledi. Malili doktor, “Bu merkez Ebola çeşitlerini tespit için özel olarak hazırlandı. Birçok çeşit Ebola virüsü bulunuyor. Her birisi için ayrı tetkik yöntemleri yapılmak zorunda, örneğin elimize gelen numunede eğer virüs olduğu kesinleşirse, ilk iş olarak virüsü pasif hale getirmeye çalışıyoruz. Öldürülen virüs üzerinde tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışılıyor. Acil müdahale ekibi, klinik ekibi ve laboratuvar ekiplerimizle Ebola ile mücadele için hazırız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.