Kategoriler
Haberler

Medula Provizyon sistemi arızası eczacıyı ve vatandaşı mağdur ediyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Eczane Medula Provizyon sisteminin, 1 aya yakın süredir kesintiye uğrayarak, eczacıların ve vatandaşların kâbusu olmaya devam ettiğini söyledi.

Sekteye uğrayan sistem yüzünden eczacıların, hastaların hiç bir bilgisine ulaşamadığını, ilacını alamayan hastalar ciddi anlamda mağdur olduğunu belirten Nurten Saydan, hasta ve eczacının yine karşı karşıya geldiğinden yakındı. Son 1 aydır ve özellikle pazartesi günleri,diğer günlerde ise sabahları Medula sistemi eczacılara ve hastalara sıkıntılı anlar yaşattığını tekrarlayan TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, yazılı değerlendirmesinde sistemin düzenli bir şekilde çalışmamasını eleştirdi.

“ARTIK KESİNTİSİZ ÇALIŞAN BİR SİSTEM İSTİYORUZ”

“Eczanelerimiz 24 saat açık ama kesintisiz çalışmayan sistem yüzünden hizmet veremiyoruz. Artık kesintisiz çalışan bir sistem istiyoruz.” diyen Saydan açıklamasında şunları dile getirdi: “Hastalar e-reçete ile eczanelere geliyor, ancak sistem çalışmadığı için eczacılar hastaların hiç bir bilgisine ulaşamıyor, ilacını alamayan hastalar ciddi anlamda mağdur oluyor. Bu durum eczacıya ve hastaya zor anlar yaşatıyor. Ancak son bir aydır pazartesi kesintileri sürekli olmaya başladı. Bu durum eczacıları canından bezdiriyor, hastaları mağdur ediyor. Sistemdeki sorunun nedeni ; genellikle SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) hatası olup,bazen gece nöbetlerimizde de sorun yaşabiliyoruz. Vatandaşın ilacını sorunsuz alabilmesi için SGK’nın sistemdeki SPAS Müstahaklık Sorgulama Sistemi kaynaklı problemi çözmesi, Medula sistemini 24 saat hizmet verir hale getirmesi gerekiyor. Her pazartesi günü bu sorunu yaşamak istemiyoruz. Bizler, eczacılar olarak kesintisiz çalışan bir Medula provizyon sistemine reçete girerek hastalarımızın ilaçlarını vermek istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.