Kategoriler
Haberler

Meme kanserinde erken tanıya dikkat çekildi

Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi üyeleri, 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı dolayısıyla Acıbadem Kayseri Hastanesi’nde bir araya geldi. Meme kanseri hakkında bilgi veren hastane doktorlarından Prof. Dr. Can Küçük, hastalıkta erken tanıya dikkat çekti.

Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi üyeleri kadınlarda en fazla görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserine dikkat çekti. Meme kanseri konusunda bilgilendirme yapan Acıbadem Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Can Küçük, “Meme kanseri görülme sıklığı artmakla birlikte, erken teşhis imkanlarındaki gelişime paralel olarak meme kanserinden ölümler azalmakta ve memeyi almadan yapılan cerrahi işlemlerin oranı artmaktadır. Özellikle 40 yaşından sonra tarama periyodlarını sıklaştırmak son derece önemlidir. Son dönemde gelişen yeni tedavi yöntemleri ve ileri teknolojik uygulamalar sayesinde meme kanserinden ölüm oranları giderek düşmektedir. Ancak tüm bu yeniliklere rağmen hayat kurtaran en önemli unsur erken tanıdır. Erken tanı sayesinde, meme kanserinin getirdiği sorunlar büyük oranda çözülebilmektedir Doktora görünmeme, kendi kendini kontrol etmeme, mamografi ve ultrasonografi çektirmeme, meme kanserinde erken tanıyı geciktirir.” dedi.

Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi Başkanı Ayşe Uzunlu da, “Risk altında olsun olmasın tüm kadınları meme kanseri ile ilgili bilinçlendirmek istedik. Bilinçli davranmanın hemen her hastalıkta, tedavi sürecinin başarıyla sonuçlanmasına katkı sağladığı günümüzde, bu etkinlik vasıtasıyla “Erken tanı hayat kurtarır” bilincini herkesin hayatına uyarlamasını dileriz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.