Kategoriler
Haberler

Memurlar enflasyon farkı değil ek zam istiyor

Türk Büro Sen Adana Şube Başkanı Turhan Topalhan, memurlara enflasyon farkı değil, ek zam istediklerini söyledi.

28 Ekim Salı günü Türkiye genelinde alanlara ineceklerini duyuran Topalhan, Adana’da ise İnönü Parkı’nda eylem yapacaklarını belirtti. Yaşanan ekonomik tablonun toplu sözleşmelerin memur ve emeklilerin hayatındaki önemini bir kez daha ortaya çıkardığını aktaran Topalhan, “123 TL zam aldık, bunun altında imzası olanları bu millet biliyor. Buna imza atanlar internet sitelerine “tarihi başarı” diye reklamlar verdiler. Geldiğimiz noktada ne kadar haklı olduğumuz tekrar ortaya çıktı. 123 TL zam ortalama devlet memuru maaşında yüzde 5.2 zam demektir. Maaşı yüksek olan memurlar bakımından yüzde 2 buçuk 3’e düşüyor bu oran. Enflasyon ise çift haneli rakamlara ulaşmak üzere. Yani memurların aldığı maaşın çok üzerinde oldu enflasyon şu an.” diye konuştu.

Topalhan, bununla ilgili olarak artık enflasyon farkı talep etmediklerini ek zam istediklerini belirterek ““Enflasyon farkı yeterli değildir. Son birkaç yıl içinde memurun alım gücünde yüzde 70 oranında azalma olmuştur. Hükümetin enflasyon hedefi orta noktası yedi civarı ama elektrik ve doğalgaza yapılan zam yüzde dokuz hadi bunu millete izah etsinler.” şeklinde konuştu.

28 Ekim Salı günü alanlara ineceklerini hatırlatan Topalhan, “2015 yılında verilecek zam ise 3+3’tür ve bu yaşananları telafi edecek bir rakam değildir. İşte sendikacılık lafla olmuyor, öngörü sahibi insanlar, geleceği görebilen ve sendikacılık birikimi ve cesareti olan yapıların o masaya oturması gerekir. Bunu kamu çalışanları sağlayacaktır. Bugünleri yaşayacağımızı o günden söyledik ama dikkate alınmadı. Mücadeleci, ilkeli ve kararlı bir duruş sergilemeyen insanlar olmadığı müddetçe yarın o masada yine satılırız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.