Kategoriler
Haberler

Prof. Dr. Sarandöl: Şizofreni hastaları ilaçlarını düzenli kullanmalı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Sarandöl, şizofreni hastalarının tedavilerinin başarıya ulaşması için düzenli ilaç kullanmaları gerektiğini söyledi.

Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından şizofreniye karşı farkındalık oluşturulması amacıyla ‘Şizofreniyle Yaşamak’ paneli düzenlendi. Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen panelde Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Sarandöl ile avukat Emine Kocabey Çakır, hastaların durumu ve tedavi yöntemleri ile hastaların sosyal ve hukuksal hakları konusunda bilgi verdi.

Şizofreni hastalarının gerçek dünya ile rüya âlemini bir arada yaşadığını dile getiren UÜ Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Psikiyatri Prof. Dr. Aslı Sarandöl, “Şizofreninin tam nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte ortalama her yüz kişiden bir kişi şizofreni riski altındadır. Hastalığa yakalanan kişilerde düşünce bozuklukları, halüsinasyonlar, davranış değişikliği ve çevresinde olaylara kayıtsız kalma, tepki vermeme durumları görülür.” dedi.

TEDAVİ İÇİN DÜZENLİ İLAÇ KULLANILMASI ŞART

Hastaların ilaç tedavisini kabul etmeden tedavide ileriye gidilemeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Sarandöl, şu bilgileri verdi: “Hastaların ilaçlarını düzenli ve sürekli bir biçimde alması gerekir. İlaçların düzenli alınmaması durumunda hastanın tedavisinde ileri gidilemez. Bireyde hastalığın ortaya çıkmasıyla hasta ailelerinde önceleri endişe, şaşkınlık, tükenmişlik, toplumdan geri çekilme gibi durumlar yaşanabilir. Ancak aileler kısa süre içinde durumu kabullenip hasta aile ferdine tedavi için gerekli desteği sağlamaları gerekmektedir.”

ÇAKIR: HASTALAR SOSYAL YARDIM ALABİLİR

Hastaların hukuksal hakları konusunda konuşma yapan Av. Emine Kocabey Çakır ise 2022 sayılı kanun çerçevesinde şizofreni hastalarının sosyal yardım alabileceklerini belirtti. Çakır, şunları dile getirdi: “Kanun kapsamında başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde hasta olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporuyla kanıtlayan ve kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan hastaların her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması belirli bir miktarın altında olanlara maaş bağlanır. Bunun dışında kimsesi olmayan hastalar özel bakım merkezlerinde ihtiyaçları devletten karşılanmak suretiyle tedavi olabilmekteler.”

Oğlunun şizofreni hastası olduğunu ve hastalıkla mücadelede ailelere çok iş düştüğünün altını çizen Serpil Erkan da hastanın ilaçlarını düzenli olarak almaları için ailelerin takipte olmaları gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.