Kategoriler
Haberler

Sezaryenle doğumlarda azalma hastaneye teşekkür belgesi getirdi

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Denetim ve Değerlendirme Daire Başkanlığı tarafından, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne, sezaryenle doğum oranındaki azalmadan dolayı teşekkür belgesi verdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 verileri yüzde 23 ve yüzde 26,9 iken Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 2014 yılının ilk dokuz aylık periyodunda yapılmış olan primer sezaryen doğum oranının yüzde 16 olmasının, örnek hastane olmasına katkı sağladığını belirten Başhekim ve Yönetici Uzm. Dr. Ahmet Bekerecioğlu, “2013 yılında Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yapılan toplam doğum sayısı 6 bin 130 ve primer sezaryen doğum sayısı 876 olarak hesaplanmış. Yine 2014 yılının ilk dokuz aylık döneminde yapılan toplam doğum sayısının 5 bin 237 ve primer sezaryen doğum sayısının da 840 olduğu hesaplanmıştır. Primer sezaryen doğum oranlarına bakıldığında 2013 yılı için yüzde 15 ve 2014 yılı için yüzde 16 ile Avrupa küresel sezaryen oranı olan yüzde 23’ün altında olduğu görülmüş. Bu sayı, Türkiye primer sezaryen oranı olan yüzde 26,9’un da altında kalmıştır.” dedi.

Hastanede doğum yapan gebelerin normal doğumu seçmelerindeki en önemli etmenin, hastanede uygulanmakta olan “doğum öncesi sınıf”’ programı olduğunu belirten Başhekim Bekerecioğlu, “Burada gebelere bebek bakımı, gebelik süreci ve doğum ağrılarıyla başetme yöntemleri öğretilmekte olup eşleriyle de eğitime katılabilmektedirler. Bu oranın elde edilmesindeki en büyük başarı, hastane hekim ve ebelerinin normal doğumu destekleyen yaklaşımı ve iyi bir ekip anlayışı çerçevesinde özveriyle çalışmalarının sonucu olmasıdır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.