Kategoriler
seo

Şifa Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mehmet Ateş atandı

Kurucu Rektör Prof. Dr. Yusuf Erdoğan’ın görev süresini tamamlaması ile Şifa Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mehmet Ateş atandı. Ataması YÖK tarafından onaylanan Prof. Dr. Ateş, görevi Prof. Dr. Erdoğan’dan devraldı.

Türkiye’nin ilk sağlık temalı üniversitesi olarak 2010 yılında kurulan Şifa Üniversitesi’nde ilk rektörlük devir teslim heyecanı yaşandı. Kurulduğu yıldan itibaren her yıl bütün fakülte ve bölümlerde Türkiye birinci veya ikinciliğini elde ederek dikkatleri üzerine çeken Şifa Üniversitesi’nde dört yıllık görev süresini tamamlayan Kurucu Rektör Prof. Dr. Yusuf Erdoğan, törenle görevi yeni Rektör Prof. Dr. Mehmet Ateş’e devretti. Şifa Üniversitesi öğretim üyeleri ve çalışanlarının katıldığı tören, TÜTAV Temsilcisi ve Mütevelli Heyet Üyesi Alaattin Şahin’in açılış konuşması ile başladı. Özgeçmişlerinin okunmasından sonra ise Prof. Dr. Yusuf Erdoğan, rektörlük cübbesini Prof. Dr. Mehmet Ateş’e giydirdi ve yeni görevinde başarılar diledi.

Yeni dönemde Şifa Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görevine devam edecek olan Prof. Dr. Yusuf Erdoğan, “Hayatımızın her basamağında, önümüzdeki güzel insanlarla biraraya geldiğimizde bize çizilen yollar vardı. O yollar, o çizgilerle buraya kadar gelindi. Rektörlüğün son basamağında artık emekli olacağımızı düşünürken bize mütevelli heyet başkanlığı görevi tevdi edildi. Şifa ailesi içerisinde daha çok güzel günlerimizin olacağını düşünüyorum. Üniversite olarak da güzel yerlere geleceğiz. Belki Türkiye’nin dışında, dünyaya açılacağız. Dört yıldır büyük bir onurla giydiğim güzel bir cübbem vardı, onu büyük bir mutlulukla sayın rektörümüze giydirdim. Yolu açık olsun.” diye konuştu.

‘BU AĞIR YÜKÜ BİRLİKTE TAŞIYACAĞIZ’

Prof. Dr. Erdoğan’a Şifa Üniversitesi’ne katkılarından dolayı teşekkür plaketi sunan Prof. Dr. Ateş, rektörlük görevinin, yeni Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Erdoğan tarafından yazılmış çok özel bir mektupla kendisine tevdi edildiğini belirterek, bu mektubun bir bölümünü okudu. Prof. Dr. Ateş, “Yusuf hocamızın, üniversitemizin kuruluşundan beri hep bir ağabey olarak, hep bir iyi bilen, doğru bilen olarak bizlere kılavuz olması, her birerlerimizin gerçekten işini çok kolaylaştırdı.” dedi.

PROF. DR. MEHMET ATEŞ KİMDİR?

Prof. Dr. Mehmet Ateş, 1966 Sivas doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamladı. 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahi Merkezi’nde asistanlığa başladı. 1997’de aynı hastanede kalp ve damar cerrahisi uzmanı oldu. Uzmanlığı döneminde Teksas Kalp ve Teksas Memorial Hermann hastanelerinde, aort hastalıkları ve cerrahisi alanında çalışmalarda bulundu. 2007 yılında doçent oldu. 2008 yılında aynı hastanede klinik şefi oldu. 2009 yılında Şifa Hastaneler Grup Başkanı olarak atandı. 2010 yılında Şifa Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanlığı’na atandı. 2012 yılında Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı’na profesör olarak atandı. 2013 yılında Şifa Üniversitesi Rektör Yardımcısı oldu. 26 Eylül 2014’te Şifa Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı. Birçoğu aort hastalıkları ve cerrahi tedavilerine ait olmak üzere 150 adet uluslararası ve ulusal yayın, davetli konuşmacı, sözlü sunum, poster sunum ve yazdığı kitap bölümü vardır. Evli ve bir kız babası olan Prof. Dr. Ateş’in eşi aynı üniversitede öğretim üyesi, kızı da Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisidir. Prof. Dr. Ateş, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.