Kategoriler
Kültür

Tarihi Ani kenti, UNESCO mirası yolunda

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi Ani kentinin, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için çalışmalarını hızlandırdı.

Bakanlığın çalışmaları sonucunda, ‘1001 Kilise’ ve ‘40 Kapılı Şehir’ olarak adlandırılan Ani tarihi kenti, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmıştı. Şimdi hedef 2016’da asıl listeye girerek insanlık mirasında hak ettiği yeri bulması. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ermeni kültürünün Türkiye’deki önemli ve en çok bilinen durak noktası tarihi Ani kentinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Bakan Ömer Çelik, “Bizim topraklarımızda bir ören yerinde derine indikçe, tarihte de derine inersiniz. Bir kazı çalışmasında tarihte iz bırakan bir-iki uygarlıkla karşılaşmazsınız, Anadolu’da bir ören yeri medeniyetler silsilesi demektir. Anadolu’nun çarpıcı, bir o kadar da büyük kültürel ve tarihi mirasıyla her zaman gurur duyduk. Ve bize yakışanı yaparak bu mirası insanlık tarihine en iyi şekilde kazandırmak ve gelecek nesillere bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin bugün lider bir ülke olma yolunda sağlam adımlarla ilerlediğini söyleyen Bakan Çelik, “Bu yürüyüşte tüm başlıkların birbirini tamamlamasını, hiçbir alanda eksik ya da açık kalmamasını istiyoruz. Kültürel ve tarihi değerlere, dünya tarihinin geçmişte önemli bir bölümünü oluşturan ve geleceğe dair bölümünde önemli bir rol üstlenen bir millet olarak sahip çıkıyoruz. Medeniyetler beşiği Anadolu, mirasının zarar görmeden ortaya çıkarılması, sergilenmesi, korunması ve en etkili şekilde dünyaya duyurulması gibi çok büyük bir sorumluluğu yüklüyor omuzlarımıza.” ifadelerini kullandı.

“ERMENİ HALKI, BU TOPRAKLARDA DÜNYA MİRASI BIRAKAN BİRÇOK HALKTAN BİRİ”

Çelik, Ermeni halkının, bu topraklarda dünya mirası bırakan birçok halktan biri olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Ve Ani Tarihi Kenti onların izlerini bize, bugüne taşıyan önemli bir mirastır. Bizler de bugün bu mirası -topraklarımızdaki her miras gibi- gelecek nesillere hazırlamak için var gücümüzle ve çok yönlü çalışıyoruz. Hedefimiz 2016’da Ani tarihi kentinin, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi. Ermeni kültürünün bu topraklardaki izlerinin devamlılığı, kültürel zenginliğimizin de bir göstergesini yansıtıyor. Bu kültürel mozaiğin ahengini yitirmemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Ani tarihi kentinde yapılan çalışmalar kültür varlıklarımıza tüm benliğimizle sahip çıktığımızın göstergesidir. Ani Ören Yeri çalışmaları, Bakanlığımız koordinasyonunda Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin farklı disiplinlerden öğretim üyelerinin katılımıyla oluşturulan Ani Ören Yeri Danışma Kurulu ve uluslararası kimliğe sahip danışmanlarla yürütülüyor. Ve Prikitch Kilisesi ile Mren Katedrali’nin restorasyonu çalışmalarına Ermenistan’dan uzmanlar da katılacak.”

“21 TESCİLLİ ANIT YAPIYLA BİRLİKTE TOPRAK ALTINDA KALMIŞ BİRÇOK SİVİL MİMARİ ÖRNEĞİ BULUNUYOR”

Ayrıca Bakanlığın, Ani’deki restorasyon çalışmalarını, World Monuments Fund (Dünya Anıtlar Fonu) ile uluslararası mali ve teknik işbirliği içinde götürdüğünü kaydeden Çelik, “Savaşların ve depremlerin yok edemediği Ani Tarihi Kenti’nde farklı dinlere ve kültürlere ait yapılar adeta birbirine omuz vererek ayakta kalmayı başarmış. Kentte, kilise, cami, manastır, kervansaray, hamam, köprü, değirmen gibi yapı gruplarından oluşan 21 tescilli anıt yapıyla birlikte toprak altında kalmış birçok sivil mimari örneği bulunuyor. Titiz ve yoğun bir şekilde yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında kentteki Tigran Honents Kilisesi, Ebul Manuçehr Camii, Ebulhamrent Kilisesi, Prikitch Kilisesi, Selçuklu Sarayı ve Ani Katedrali’nin rölöve, restitüsyon, restorasyon ve yapısal güçlendirme projeleri hazırlandı. Tigran Honents Kilisesi, Ebul Manuçehr Camii, Ebulhamrent Kilisesi’nin restorasyon çalışmaları da tamamlandı.” dedi. Bakan Çelik, “Ani Katedrali’nin ve şehir surlarının restorasyon ve koruma çalışmalarına ise en kısa sürede başlanılması planlanıyor.” diyerek, “Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan çevre düzenlemeleri kapsamında da Tarihi Kent’te ihtiyaç duyulan gişe, turnike, sinevizyon odası gibi ziyaretçi donatı faaliyetleri, bilgilendirme-yönlendirme levhaları ve yürüyüş yolları yapılacak. Bunlarla birlikte Tarihi Kent’te kullanım ve dolaşımdan kaynaklı oluşan birçok sorun çözümlenecek.” bilgisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.