Kategoriler
Haberler

Türk Sağlık-Sen: Sağlıkta şiddet, teröre dönüştü

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nin 100’e yakın hasta yakını tarafından basılması üzerine, “Artık sağlıkta şiddetin, sağlıkta teröre dönüştüğünü bizlere göstermektedir. Acili basıp hastaneyi yakıp yıkanların tamamı tutuklanmalıdır Zorbalığı kendilerine yaşam biçimi edinmiş bu kişilerin yaptıkları yanlarına kalmamalıdır. Hastanede terör estiren bu şahısların tamamı, bir an önce adaletin karşısına çıkarılmalıdır.” dedi.

Tepki için yazılı bir açıklama yapan Kahveci, “Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, insanlıktan çıkmış 100 kişinin acil servisi basıp sağlık çalışanlarını darp etmesi ve acil servisi kullanılamaz hale getirmesi, artık sağlıkta şiddetin sağlıkta teröre dönüştüğünü bizlere göstermektedir. Bu vahşette sağlık çalışanlarının hayatını kaybetmemesi ise bir mucizedir. Yaralanan tüm sağlık çalışanlarına acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı. Hastanelerde yaşanan şiddet olaylarına ısrarla şaşı bakılmaya devam edildiğini savunan Kahveci, şunları ifade etti: “Sağlık çalışanları her gün hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor. 100 kişilik gruplar hastaneyi basıyor fakat hala gerekli önlemler alınmıyor. Sağlık Bakanlığı ise adeta uykuya yatmış vaziyette. Ne şiddet için ağır cezalar öngören düzenlemelerin hayata geçmesini sağlıyor ne de vatandaşın bu konuda bilgilendirilmesi için bir çaba harcıyor. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılmıyor. Bu şaşı bakışın bir an önce sona ermesi gerekiyor, aksi takdirde yakında acillerin silahlarla tarandığı, molotoflarla yakıldığı günleri göreceğiz.”

‘BÖYLE GİDERSE SAĞLIK HİZMETLERİ DURACAK’

Bu tür vahşetlerin sağlık hizmetlerini durma noktasına getireceğini kaydeden Önder Kahveci, “İstanbul’un en büyük hastanesinde bu vahşet sonrasında acil servis hizmet veremez hale geldi, kapatıldı. Bu sağlıkta yaşanan terör nedeniyle yakında hastaneler hizmet veremez hale gelebilir, sağlık hizmetleri durabilir. Sağlık çalışanları, bu halde daha fazla hizmet üretemezler.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.