Kategoriler
Haberler

Uzmanlardan akademik zam tepkisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gündeme getirdiği akademisyenlerin maaşlarıyla ilgili düzenleme dün meclise gönderildi. Akademisyenlerin maaşlarındaki iyileştirmeyi öngören yasa tasarısında akademik uzmanların yer almaması tepki çekti. Sosyal medyada örgütlenen uzmanlar, başlattıkları kampanyayla hatanın düzeltilmesini istiyor.

Başbakan Davutoğlu, Kurban Bayramı’nda yaptığı açıklamada tüm akademisyenlere çeşitli oranlarda zam yapılacağını ifade etmişti. Bakanlar Kurulu’ndan geçtikten sonra TBMM’ye gönderilen yasa tasarısında sayıları yaklaşık 3 bin 500’ü bulan akademik uzman, eğitim öğretim planlamacısı ve çeviriciler yer almadı.

Tasarının meclise sevk edilmesinin ardından akademisyenlerin bilgi paylaşımında bulunduğu forum siteleri hareketlendi. Forum sitelerinde yapılan yorumlarda kendileri zam alacak olan akademisyenler de uzman ve eğitim öğretim planlamacılarının tasarının dışında kalmasına tepki gösterdi. Kısa bir süre içinde özellikle Twitter üzerinden kampanya başlatan akademisyenler ‘#akademikuzmanazam’ hashtag’i altında çok sayıda mesaj yolladı.

Akademisyenlerin tepki göstermesiyle birlikte sendikalar harekete geçti. Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) yanlışlığın düzeltilmesi istiyor. ÖGESEN Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, Twitter hesabından, “3480 Akademisyenimiz için çabalamalıyız. Bizden öncekilerin BEN hatasına düşmeyelim. Ya hep Ya hiç.” yazarak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

“Uzmanlardan akademik zam tepkisi” için bir yanıt

Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin iş yükü çok ağır olup , uzmanlar olarak bizler akademik personelin işini bile yüklenmiş durumdayız . Poliklinik, klinik ,eğitim , zaman zaman idari işler, denetlemeler ne derseniz var. Bu şekilde insanları ayırdetmek son derece yanlış . Emekli hekim maaşları çok düşük . İş barışı ve adalet istemiyorsa bu ayırım giderilmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.