Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Manşet

Yeni rektör kim olacak?

cemilingen
Cemil DİRİM

Egeli Haber’de Cemil DİRİM’in Köşe Yazısı

İzmir’in 4. devlet üniversitesi olarak kurulan Katip Çelebi Üniversitesi’nde rektörlük yarışı başladı. Kurucu rektör Prof. Dr. Galip AKHAN 10 Aralık 2010 tarihinde göreve başladı. Şu anda 12 fakülte, 23 lisans programı, 4 önlisans programı, 3 enstitü, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksek okulu ve 18 merkez ile 4 bini aşkın öğrenci eğitim görüyor.

Kurucu Rektör Prof. Dr. Galip Akhan’ın rektörlük için tekrar aday olacağını açıklamasından sonra Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemeleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfullah Gündüz de adaylığını açıkladı.

İKÇÜ’nün kurucu rektörü Prof.Dr.Akhan, “Biz eğitim vermeye başladığımız andan itibaren Anadolu’daki köklü üniversiteleri geride bırakmayı başardık. Yakınımızdaki Aydın, Manisa, Denizli’deki üniversitelerin puanları üstünde öğrenci aldık” diyerek daha önce açıkladıkları Türkiye’nin ilk on üniversitesi arasına girme hedefini hatırlatıyor. Akhan, “Bugün gelinen noktada 4 Bin 5 yüz öğrenciyi aşmış durumdayız. Dört yıl önce kurulduğumuzda bu sayı 107 idi. Kuruluş aşamasında bu noktaya geldik, şimdi gelişme zamanı. Kuruluşumuzu tamamladık. Şimdi hedefimiz ilk 10 üniversite arasına girebilmek. Yeni dönemde daha etkili, daha kararlı, hepsinden önemlisi daha tecrübeli bir şekilde çalışarak hedeflerimize en kısa zamanda ulaşacağımıza yürekten inanıyorum” diyerek iddiasını ortaya koydu.

Düzenlediği basın toplantısı ile adaylığını açıklayan Prof. Dr. Lütfullah Gündüz ise kurumsal kimliğin güçlendirildiği, demokratik, katılımcı, akademik liyakat ve profesyonel yönetim anlayışı ile bilgi üreten, teknoloji geliştiren, toplum ve endrüstri ile bütünleşmiş bir üniversite ortamı inşa edeceğinin sözünü verdi. Ortak akıl ve adil bir yönetim anlayışıyla üniversiteyi yöneteceğini vurgulayan Gündüz, üniversitesi için koşan, girişimci, paylaşımcı ve dinamik bir rektör olacağını da kaydetti.

galip akhan behzat özkan Lütfullah Gündüz

Şu ana kadar adaylığını açıklayan Akhan ve Gündüz’ün dışında yeni isimlerin de adaylık için ortaya çıkabileceği üniversite çevrelerinde konuşuluyor. Bu isimlerden birisi de İzmir Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan. Üniversite kulislerinde MHP’ye yakınlığıyla bilinen Özkan’ın fazla şansının olmadığı, genel sekreterlik görevinde başarısız bulunduğu ve bu görevden alınacağı için rektör adaylığına niyetlendiği konuşuluyor. Özkan’ın buna rağmen AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık’ın desteğine güvendiği ve şansını denemek istediği kaydediliyor..

Diğer yandan rektörlük yarışına gireceği iddia edilen Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal’ı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın desteklediği kulislere yansıdı. Ayrıca Tancan Uysal’ın rektörlük yarışına girmesini isteyen Nukhet Hotar sayesinde, önümüzdeki genel seçimlerde İzmir’den milletvekili olmak istediği de iddialar arasında.

SEÇİM İSTİFALARI BAŞLADI

Üniversitede seçimin tansiyonu her gün biraz daha yükselirken istifalarda başladı. Görevinden ilk ayrılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Attila Acar oldu. Daha sonra Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Murat Kayalar da mevcut yönetimin personel politikası ve yönetim uygulamalarına tepki olarak istifa etti. Rektör Akhan’a muhalif isimler yönetimi “Üniversiteyi sadece binalardan ibaret gören anlayış yanlıştır. Üniversiteler kurumsal kültür ve sistem gerektiren yerlerdir. Önce binalardan başlarsanız üniversite için sadece binalarınız olur ama bir kurumunuz ve kültürünüz olmaz” diye eleştiriyorlar. Rektör Akhan’ın bu eleştirilere önümüzdeki günlerde düzenleyeceği bir basın toplantısı ile cevap vermesi bekleniyor.

İlk defa bir seçim yarışının yaşanacağı üniversitede tansiyon uzun süre devam edecek gibi. Her gün farklı konuların gündeme geldiği ve iddiaların havada uçuştuğu üniversite de, seçim süreci sancılı geçecek gibi gözüküyor. Bize de çok sayıda bilgi ulaştı. Araştırıp, ulaştığımız bilgileri sizlerle de paylaşacağız.

Notlar:

1- Kamu Hastane Birlikleri ile ilgili görüşlerimi kuruldukları günlerde yazmıştım. İzmir de Kuzey ve Güney olmak üzere iki hastane birliği ve başların da iki genel sekreter Prof. Dr. Behzat Özkan ve Prof. Dr. Osman Nuri Dilek var. Kurulduğu günden bugüne yapılan çalışmalar ile genel sekreterlerin performanslarını önümüzdeki hafta değerlendireceğim. İlgi ile okuyacağınızı umuyorum.

2- AK Parti de ilçe kongreleri süreci başladı. Bazı ilçe başkanlarının istifaları alındı. Daha sonra istifaları alınanlardan Karşıyaka, Gaziemir gibi ilçelerde aynı isimler tekrar atandı. Karşıyaka İlçe Başkanı Kerem Ali Sürekli adı gibi sürekli bir yerlere aday olmaktan bıkmayan bir siyasetçi. Ekip arkadaşları tarafından defalarca aldatılsa da yılmadan mücadele ediyor. İl Başkanlığı, milletvekili adaylığı, belediye başkan adaylığı derken şimdi yine milletvekilliğine aday. Dilerim bu defa bir kazaya uğramazda hedefine ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.