Kategoriler
Haberler Manşet

Yeniden kurdular *güzel bir başarı hikayesi

milas devlet hastanesi patoloji

75. Yıl Milas Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Patoloji Laboratuvarı, düzenlenen yeni binaya taşındı. Modern cihazlarla donatılacak olan laboratuvar sayesinde, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa erken tanı konulabilecek.

75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’nde bugüne kadar birçok kanser hastalığının tanısını koyarak tedavi sürecine olumlu katkılarda bulunan Patoloji Laboratuvarı, eski hastane kantininde yapılan düzenlemeyle oluşturulan yeni binaya taşındı. Hayırseverlerin desteğiyle 120 metrekarelik alanda 6 oda şeklinde düzenlenen prefabrik binada, sistemli bir şekilde çalışan 2 patoloji uzmanı, 4 teknisyen ve 1 sekreter yoğun bir şekilde hastalardan alınan örnekleri inceliyor. Yaklaşık bir haftadır yeni binasında hizmet veren laboratuvar, ilerleyen günlerde modern cihazlarla donatılacak.

5 DAKİKADA SONUÇ ALINACAK

2008 yılından bu yana Muğla Devlet Hastanesi ve özel hastanelere gönderilen biyopsi örnekleri, raporların geç ulaşması nedeniyle tedavi sürecinde olumsuz gelişmelere neden oluyordu. Bu gibi sıkıntıları gidermek için 2012 Mart ayında kurulan Patoloji Laboratuvarı, yeni binasında daha kapsamlı sağlık hizmeti vermeye hazırlanıyor. Laboratuvara gelecek olan cihazlar, uzmanların doku örneklerini inceleyerek son derece hızlı tanı koyabilmesine imkân verecek. Ameliyat esnasında alınan bir doku 5 dakika içinde uzmanlar tarafından incelenerek sonuçlar ışığında ameliyatın seyri değiştirilebilecek.

HIZLI TANI İLE SEVKLER DE AZALACAK

Aralarında dokudan hızlı kesit almayı sağlayan frozen ve otomatik boyama cihazının da bulunduğu üç yeni cihazla birlikte bölgenin bir numarası konumuna gelecek olan laboratuvar, hastaların eğitim araştırma hastanelerine sevk edilmesini azaltacak.

Uzman Doktor Korkut Bozkurt, Uzman Doktor Ahmet Babacan, teknisyenler; Mustafa Kemal Göktaş, Tuba Güzeltaş, Aysun Özçelik, Gülhan Gültoplayan ve sekreter Alev Çakıcı’nın görev yaptığı Patoloji Laboratuvarı’nda semear taramaları sonucunda 6 yeni rahim ağzı kanseri tanısı koyuldu. Günden güne artan bir çalışma kapasitesine sahip ünitedeki araştırmalar, Milas’ta çok sayıda mide ve bağırsak kanserinin saptanmasını sağladı.

Vücudunda herhangi bir yerde ele gelen nedensiz şişlik veya sertlik, iyileşmeyen yara, renk ve şekil büyüklüğü değişen, çabuk kanayan veya ülserleşen benler, ani zayıflama ve iştahsızlık, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, hazım bozuklukları, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, koyu renkli dışkı, balgamdan kan gelmesi, öksürüğün uzun sürmesi, menopoz sonrası kanama ve ailesinde kanserli hasta bulunan kişilerin vakit geçirmeksizin sağlık kurumlarına başvurmaları gerektiğini hatırlatan uzmanlar, kanserle mücadelede erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekti.

Kaynak: Günaydın Milas Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.