Kategoriler
Haberler

“28 bin 200 hasta organ bekliyor”

Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Organ Nakli Koordinatörü Abdullah Kula, Temmuz ayı itibariyle 28 bin 200 hastanın organ beklediğini belirtti.

3-9 Kasım Organ Nakli Haftası münasebetiyle Samsun Memurlar Derneğinde (SAMED) bir program düzenlendi. Dernek binasında gerçekleşen programa konuşmacı olarak katılan Abdullah Kula, katılımcılara organ naklinin önemini anlattı. Sinevizyon eşliğinde gerçekleşen programda Kula, özellikle toplumda organ naklinin önemi hususunda yeterli bilinçlenmenin sağlanmasının önemine dikkat çekerek, “Organ naklinin gerekliliği konusunda toplumun yüzde yüze yakını olumlu görüş belirtiyor. Fakat organ gönüllüsü olma noktasında gereken cesaret gösterilmiyor. Toplumda yerleşmiş bazı kabullenişler ve hayatını kaybeden kişinin yakınları arasındaki mutabakatsızlık, maalesef çoğu zaman hayat kurtarmanın önüne geçiyor ve hastayı kaybediyoruz. Ki bir çok hastamız henüz organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Organ bağışı gönüllüleri ile organ nakli bekleyen hasta sayısı arasında devasa bir uçurum var. Bu noktada halkımızın empati yaparak meselenin önemini anlamaya çalışmasını bekliyoruz. Ve sağlamaya çalıştığımız bu farkındalığın dilden dile, gönülden gönüle de aktarılmasını umuyoruz. Ve bu anlamda herkese ulaşmaya çalışıyoruz.” dedi.

Temmuz ayı itibariyle 28 bin 200 hastanın organ beklediğine de dikkat çeken Kula, organ nakli konusunda oluşacak farkındalığın toplumun tüm katmanlarına yayılmasının gerekliliğine vurgu yaptı. Katılımcıların soru cevap şeklindeki diyaloglarıyla yaklaşık 2 saat süren program, SAMED Başkanı Muhsin Bayrak’ın Organ Nakli Koordinatörü Abdullah Kula’ya plaket takdimiyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.