Kategoriler
Haberler Manşet

Bakanlığa yürümek isteyen aile hekimlerini polis engelledi

Başkent’te aile hekimlerine getirilmek istenen nöbetleri protesto etmek için Sağlık Bakanlığı’na yürümek isteyen Türk Tabipler Birliği (TTB) üyelerine polis izin vermedi. Polisle karşı karşıya gelmek istemeyen sağlıkçılar, burada basın açıklamasını yaptıktan sonra pankart ve dövizleri bırakıp, bakanlığa ancak geçebildi.

KESK’e bağlı sendika ve meslek örgütlerinin aralarında bulunduğu TTB üyeleri Çankaya Gazi Mustafa Kemal Bulvarı önünde toplandı. Aile hekimlerine getirilmek istenen nöbetleri ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini isteyen grup, ‘Hemşireyim kadro istiyorum’, ‘Uzun ve esnek çalışma öldürücüdür’ pankartları açtı. Eylem nedeniyle Çevik Kuvvet ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Emniyet mensuplarıyla görüşen grup üyeleri, trafiği kapatmadan kaldırımdan bakanlığa yürümek istediklerini belirtti. Emniyet birimleri ise pankart, döviz ve üzerlerindeki önlüklerle geçişlerine izin verilmeyeceğini aktardı.

Kortej oluşturan grup buradan Sağlık Bakanlığı’na yürümek istedi. Görev alan Çevik Kuvvet ekipleri grubun önünde barikat kurdu. Yapılan görüşmeler sonuç vermeyince polisle karşı karşıya gelmek istemediğini belirten grup üyeleri, basın açıklamasını bulundukları yerde yaptı. Aile hekimleri, sağlık hizmetine ilişkin yapılan sürekli değişiklikleri ve bu çerçevede aile hekimlerine getirilmek istenen nöbetleri kabul etmediklerini belirtti.

Basın açıklamasının ardından grup bireysel şekilde bakanlığa gitmek istedi. İkinci kez anons yapan polis, üzerlerindeki kıyafetleri ve ellerindeki dövizleri bırakıp, ancak gidebileceklerini iletti. Bunun üzerine eylemciler dövizleri topladı. Polis noktasında üzerlerindeki dövizleri de çıkaran grup, bakanlığa yürüdü.

Bakanlık önünde toplanan grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.