Kategoriler
Haberler

Balıkesir Tabip Odası yönetimi organ bağışladı

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Fikret Şahin ve Genel Sekreter Dr. Hüseyin Gündoğan organlarını bağışladı. Şahin, yaptığı açıklamada organ bağışının istenen düzeye ulaşmamasını ve toplumda yeterli duyarlılığın olamamasını bilgi eksikliği, ön yargılar ve yanlış inanışlara bağladı.

Balıkesir Tabip Odası yönetimi, Organ ve Doku Nakil Haftası dolayısıyla form doldurarak bütün organlarını bağışladı. Oda binasında düzenlenen törende imza atıp bağış kartlarını alan Şahin ve Gündoğan, herkesi organ bağışı yapmaya davet etti. Törene Balıkesir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Nil Solmaz Köse, Kamu Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Yasin Tatoğlu ve diğer yetkililer katıldı. Burada konuşan Oda Başkanı Şahin, hafta süresince organ bağışını arttırmak amacıyla halkı bilgilendirici toplantılar düzenlendiğini bildirdi. Türkiye’de organ bağışının istenen düzeyde olmadığına dikkat çekerek, “Ülkemizdeki organ nakillerinin çoğu, hasta yakınları tarafından verilen canlıdan canlıya yapılan organ nakilleridir. Özellikle beyin ölümü gerçekleştikten sonra kadavradan yapılan organ nakil sayısı oldukça azdır. Halbuki ülkemizde organ bekleyen hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. 2013 yılında yaklaşık 2 bin vatandaşımız, nakil olamadan hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde organ bekleme listesinde kayıtlı 25 bin civarında hasta bulunmaktadır.” dedi. Türkiye’de organ bağışı oranının, 1 milyon kişide 4,8 civarında olduğu bilgisini veren Fikret Şahin, Avrupa ülkelerinde ise 1 milyon kişide 20’nin üzerinde olduğuna dikkat çekti. Balıkesir’de şimdiye kadar bin 280 kişinin organ bağışının alındığını belirterek, geçen yıl 25 beyin ölümü gerçekleştiğini, bunun 10’unun donör olduğunu söyledi. Bu rakamın, Türkiye ortalamasının iki katı olduğunu dile getirdi.

Genel Sekreter Gündoğan ise organ bağış kartının bir vasiyet niteliği taşıdığını vurgulayarak, organlarını bağışlayan kişinin bunu mutlaka ailesine söylemese gerektiğine dikkat çekti. Sadece yoğun bakım şartlarında beyin ölümü gerçekleşen kişinin organlarının alındığını anlatan Gündoğan, “Nakledilecek organların fonksiyonel olması lazım, çünkü yeni evsahibinde işlevleri yerine getirebilsin. Konu bu kadar hassas. Bu nedenle halkımızın bu konudaki duyarlılığının arttığına tanık oluyoruz. 2000’li yıllara göre bağış oranı iki katına çıkmış durumda. Bu rakamlar iyi ancak yeterli değil. Eskiden Balıkesir’de yılda bir ya da iki donör bulabiliyorduk, bu sayı şu anda 10’a çıktı.” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki organ nakilleri ve bağış oranları hakkında bilgi veren Gündoğan, sistemin işleyişini anlattı. Konuşmaların ardından Şahin ve Gündoğan, organ bağışı için hazırlanan metni imzalayıp kartlarını İl Sağlık Müdür Yardımcısı Köse’den aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.