Kategoriler
Haberler Manşet Son Dakika

BBC’de Mecburi Hizmet Tartışması *SON DAKİKA

BBC Türkçe’nin Programına katılan Hekimlerin Sosyal Medya Platformu Kurucusu NİFLİOĞLU önemli açıklamalarda bulundu:

Bedelli Askerlik Derneği Başkanı Doktor Özgür Niflioğlu, bir dahiliye uzmanı. Hekimler askere alındıklarında 12 ay uzun dönem askerlik ile hekim olarak görev yapma olasılıkları yüksek.

Genelkurmay’ın bedelli askerliğe karşı çıkma sebeplerinden biri de ordunun hekim, mühendis, hukukçu gibi uzman meslek gruplarına olan ihtiyacı.

Doktor Niflioğlu ise bu sebebe karşı çıkıyor. Hekimlerin uzmanlık eğitimlerini bitirdikten sonra mecburi zorunlu hizmet yaptıklarının altını çizen Niflioğlu, “Ben bulunduğum yerdeki garnizona bakıyorum, diğer meslektaşlarım da bulundukları yerlerde askerlere sağlık hizmeti veriyor” dedi.

Niflioğlu, diğer meslek grupları açısından da aynı durumun geçerli olduğu kanısında.

“Bir berberin mahalledeki berberini kapatıp garnizonda hizmet vermesi vatan hizmeti değildir” diyen Niflioğlu, başarılı projelere bilimsel araştırmalara imza atmış mühendislerin, akademisyenlerin ve uzmanlaşmış meslek sahiplerinin çalışmalarının kesintiye uğramadan bulundukları yerlerde hizmet vermelerinin daha kıymetli olduğunu söylüyor.

“Ben güneydoğuda askerlik yapan bir babanın evladıyım. Eğer TSK’nın hekime ihtiyacı varsa Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin hekim kadrosunu artırsın, berbere ihtiyacı varsa dükkan açamayan berberleri maaşla istihdam etsin” diye konuştu.

Tartışmaya katılmak için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.