Kategoriler
Haberler

Bebeğe, başka bir bebekten karaciğer nakli yapıldı

Antalya’da karaciğer yetmezliği çeken 6,5 aylık bebek, 5,5 aylık başka bir bebekten yapılan karaciğer nakliyle yeniden hayata tutundu.

Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan Behzat (26) ve Mesude (21) Arıkan çiftinin 6,5 aylık bebekleri Muzaffer’e doğduktan kısa bir süre sonra hepatite bağlı karaciğer hastalığı teşhisi kondu. Bir süre ilaç tedavisi gören Muzaffer bebeğe, karaciğer nakli yapılması gerektiği belirtildi. Arıkan çifti, bunun üzerine organ nakli için Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Organ nakli doktorları aileye, 6 kilogram ağırlığındaki Muzaffer’e nakil yapılabilmesi için bir süre kilo alması gerektiğini söyledi, ancak Muzaffer’in sağlık durumu kötüleşince anneden nakil yapılmasına karar verildi. Yapılan tetkiklerin ardından anne Mesude Arıkan’ın karaciğerinin oğluna uyumlu olduğu belirlendi. Anne ile oğlu ameliyata alınmak için hazırlandığı sırada epilepsi nöbeti nedeniyle yaşamını yitiren 5,5 aylık ve 6 kilo ağırlığındaki bir bebeğin karaciğerinin Muzaffer’e uyumlu olduğu haberi geldi. Bunun üzerine anneden nakli iptal eden doktorlar, 5,5 aylık bebeğin bağışlanan karaciğerini Muzaffer’e nakletti. Nakil hakkında bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, “Organ Bağışı Haftası’nda güzel bir nakil gerçekleştirdik. Muzaffer hepatite bağlı karaciğer hastasıydı. Nakil yapılması gerekiyordu. Bir süre kilo almasını bekledik, ancak sarılığı 40’lara kadar yükselince anneyi verici olarak değerlendirdik. Anneyi ameliyata hazırladığımız sırada aynı kiloda ve aynı yaşlarda bir bebek bağışçı bulundu. Bu Antalya’daki en düşük bağışçıydı. Muzaffer de en düşük yaş ve kilodaki alıcı oldu.” dedi.

” KARACİĞER BİRE BİR UYDU”

Nakilden sonra Muzaffer bebeğin hızla iyileşme sürecine girdiğini kaydeden Dinçkan, bebeğin şu anda gayet sağlıklı olduğunu, sürekli beslenmek istediğini söyledi. Organ naklinde yaşın ve kilonun önemli olmadığını belirten Dinçkan, “Organ naklinde her alıcı değerlendirilebilir. Muzaffer’in organ nakline ihtiyacı vardı, kendisine bir piyango çıktı ve karaciğer bir legonun parçaları gibi birebir denk geldi. Birkaç gün içinde taburcu etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Çocukları sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen anne Mesude Arıkan ise, oğluna karaciğerini vermek için beklerken ameliyattan 7 saat önce kendileri için sürpriz gibi olan haberin geldiğini söyledi. Baba Behzat Arıkan da, hayatlarının en mutlu günü olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.