Kategoriler
Haberler

Diyabet hastalarına haritayla bilgi veriyorlar

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’nde, diyabet hastaları için sohbet haritası hazırlandı. Haritayla insülin tedavisi, kontrollü şeker tedavisi ve takipleriyle ilgili eğitim veriliyor.

“İnsülin Tedavisine Başlama Sohbet Haritası” üzerinde yapılan eğitimde hastalar, yaşadıkları sıkıntıları eğitimcilere birebir iletme imkanı buldu. Sohbet havasında geçen eğitime, “Doğru-Yanlış Kartları” ile başlandı. Hastalardan bu kartları yol haritası üzerinde yerleştirmeleri istendi ve birçok farklı senaryo tartışıldı. Eğitimciler tarafından şeker hastalarına, yanlarında mutlaka şeker, su, meyve, şeker ölçüm cihazı taşımaları konusunda önerilerde bulunuldu. İki saat süren eğitim sonunda, ara öğün olarak süt dağıtıldı.

Hastalar, Diyabet Eğitim Hemşiresi Nuran Kamçı ve Diyabet Eğitmeni Nihal Yavuz tarafından verilen eğitimin çok faydalı olduğunu belirtirken Başhekim Opr. Dr. Birol Durukan, eğitimlerin düzenli olarak devam edeceğini, hedefin daha fazla hastaya ulaşmak olduğunu söyleyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.