Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları Manşet

EBOLA – Elif Bademci (TurkMSIC)

EBOLA NEDİR?

Ebola virüsü hastalığı (Ebola Hemorajik ateşi) insanlarla görülen, tedavi edilmezse ölümcül bir hastalıktır. Virüs insanlara vahşi hayvanlardan bulaşmıştır ve toplumda insandan insana bulaşla yayılmaktadır.

EBOLA NASIL BULAŞIR?

Ebola virüsüyle enfekte olan insanların vücut sıvılarına (kusmuk, dışkı, idrar, kan, meni) doğrudan temasla bulaşır. En çok risk altında olanlar sağlık çalışanları, enfekte kişilerle yakın temas içinde olan aile üyeleri ve defin sırasında çalışanlardır.

Hastalığı atlatan erkekler 7 hafta sonrasında bile semenleriyle virüsü bulaştırabilirler.

TİPİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ateş, yoğun halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı ve boğaz ağrısı ani başlangıçlı tipik belirti ve bulgulardır. Bunları kusma, ishal, döküntü, bozulmuş böbrek ve karaciğer fonksiyonları ve bazı durumlarda hem iç ve dış kanama takip eder. Laboratuvar testlerinde düşük beyaz küre ve platelet ayrıca artmış karaciğer enzimleri vardır.

Kuluçka süresi 2 ila 21 gün arasındadır. Hastalık belirtilerle birlikte bulaşıcı hale gelir. Ebola enfeksiyonları sadece laboratuvar testleri ile teyit edilebilir. Sıtma, tifo ve menenjit gibi hastalıklardan ayrılması zor olabilir.

Bir kişinin tanısı koyulmuş Ebola hastalığı varsa veya belirtileri taşıdığını düşünüyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Tıbbı bakım hastanın hayatta kalmasını sağlamak için büyük önem taşımaktadır.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Vahşi hayattan insanlara geçişi önlemek için enfekte hayvanlar ve onların çiğ etini tüketmekten kaçınılmalı. Hayvanlarla temasta eldiven kullanılmalı. Et tüketirken mutlaka pişirilmeli.

İnsandan insana bulaşı önlemek için hasta kişilerle ve vücut salgılarıyla temastan kaçınılmalı. Evdeki Ebola hastalığı olan kişilerle ilgilenilirken eldiven ve koruyucu ekipmanlar kullanılmalı. Hastane ziyaretleri ve ev ziyaretleri sırasında sık sık eller yıkanmalıdır.

El hijyeni çok önemlidir. Alkol-bazlı el ovmak, sabun ve akan su ya DSÖ tarafından önerilen doğru teknikler el hijyeni için kullanılabilir. Sabun ve akan su el hijyenini gerçekleştirmek için önemlidir. Alkol bazlı el dezenfektanları (girişinde ve izolasyon odaları ve alanları içinde) her bakım noktasında hazır olmalıdır; su, sabun ve tek kullanımlık havlu da her zaman mevcut olmalıdır.

Virüsün daha fazla yayılmasını engellemek için, şüpheli veya hastalığı teyit insanlar diğer hastalardan izole ve sıkı enfeksiyon kontrol önlemleri kullanılarak sağlık çalışanları tarafından tedavi edilmelidir.

EBOLANIN DÜNYADA YAYILIMI

Gine’de görülen 1906 vakanın 997’si,

Liberya’da görülen 6535 vakanın 2413’ü,

Sierra Leone’de görülen 5235 vakanın 1500’ü,

Nijerya’da görülen 20 vakanın 8’i

Amerika’da görülen 4 vakadan 1’i ve

Mali’ de görülen tek vaka ölümle sonuçlanmıştır.

Bunların dışında Senegal ve İspanya’da Ebola vakalarına rastlanmış fakat hayatını kaybeden olmamıştır.

*27 Ekim 2014 tarihi itibariyle toplamda 13.703 Ebola vakası görülmüş, bunlardan 4.920’si ölümle sonuçlanmıştır.

*Liberya ve Sierra Leone en çok etkilenen ülkelerdir.

*Mali ilk vakasını 23 Ekim 2014 tarihinde rapor etmiştir.

Elif Bademci

Kırıkkale Tıp Öğrencileri Birliği

KAYNAK:
Ebola Nedir?
Dünya Sağlık Örgütü http://www.who.int/csr/disease/ebola/faq-ebola/en/
Dünya Sağlık Örgütü Ebola Durum Raporu-29 Ekim 2014
http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/137376/1/roadmapsitrep_29Oct2014_eng.pdf?ua=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.