Kategoriler
Haberler Kültür Manşet

Haftanın Kitabı: “Ömrün Uzaklarda Azalmasın”

omrunuzaklardaazalmasin

Salim NİZAM’ın Kalemi’nde Ömrün Uzaklarda Azalmasın…

1920 Türkiye’sinde Gönen’de Rumların yaşadığı Elbizlik Köyü’nde yaşanan esrarengiz olaylar; aşk, ihtiras, ihanet, cinayet, para, tuzak, savaş, isyan,  büyü ve göç…

Sansar Sakis; köylüleri sömüren, yüksek faizlerle borç veren, ödeyemedikleri takdirde şarap fabrikası ve üzüm bağlarında çalıştıran, cinayet işlemekten çekinmeyen bir tefecidir. Tek amacı kızı Helena’yı İzmirli Levanten Ailesinin oğlu Adama’yla evlendirip ticari işlerini geliştirmektir. Levanten Şimon ve karısı Sonya, şarap almak için sık sık Rum Köyü’ne gelmektedirler.

Sansar Sakis’in kızı Helena düğün öncesi gelin hamamına götürülecektir. Karnında giderek büyüyen karalık fark edildiğinde karabüyüye yakalandığı anlaşılacak ve hekimler Helena’yı iyileştirmeye çalışacaktır. Hekimler Helena’yı iyileştiremediğinde Sansar Sakis, yıllar sonra bir kez daha Zülüce’nin kapısını çalacaktır. Zülüce, hayatını şifalı otlara ve insanları iyileştirmeye adamış Müslüman bir kadındır. Zülüce, Helena’yı iyileştirmek için dağlara düşecek, zor bulunan kirpi otuna arayacaktır. On yedi kuyunun suyu boşaltıldığında ve topluiğneler batırılmış sabuna erimeden ulaşıldığında büyü çözülecektir.

Ancak Helena iyileşemeyecektir. Sansar Sakis, kızının ölümünden Zülüce’yi sorumlu tutacak, onu şarap mahzenine kapatacak ve yedi parmağını baltayla kesecektir. Sansar Sakis’in unuttuğu bir durum vardır. Zülüce’nin zehirli engerekleri onun için yol kat etmeye hazırdır. Zülüce’nin ziyaretine gelen zehirli engerekler soluğu Sansar Sakis’in malikânesinde alacaklardır. Öte yandan halk isyanı başlamıştır, üzüm bağları, şarap fabrikası ve yüksek malikâne yakılacak, Hizmetçi Rozali canını zor kurtaracaktır. Sansar Sakis yatağında yedi engerek yılanı tarafından boğulacaktır.

Savaş yılları savaşa çağrılanlar, doğdukları toprakları savunmak için orduya katılan Rum gençleri, Gönen’in Yunanlılar tarafından işgali, hapishane baskını ve zaferin kazanılışı…

Savaş bittiğinde, Lozan Antlaşması imzalanmıştır, ancak Rum Köyü’ne tebligat kısa zamanda ulaşmıştır. Paskalya Töreni’ne yetiştirmeye çalıştıkları kilise inşaatı yeni bitmiştir, ancak ibadete açılmadan göç başlamıştır. Yunanistan’ın Kavala Kasabası’na doğru Bandırma Limanı’ndan yola çıkan hüzün dolu insanlar…

Manoli ile Greg’in aşkı, malikânede yapılan görkemli düğün, yıldızlar altında balayı, peşlerindeki amansız takip, kin ve öfke. Ve hasta olan annesini Türkiye’de bırakmak zorunda kalan Manoli’nin bir yıl sonra annesine yazdığı mektupla duygulanacak ve her gece Demirkazık Yıldızı’na ağlayarak bakacaksınız.

Bu romanda Paskalya törenlerine katılacak, yumurta tokuşturacak, dilek tutup mumu söndürmeden evinize kadar götürmeye çalışacaksınız. Kızıl Safer’le tuzağa düşecek, Greg’le savaşa katılacak, Hizmetçi Rozali’yle isyanı yaşayacaksınız. Helena’nın kara büyülerini çözmeye çalışacak, Bedros’un cinayetlere tanık olacak ve selde, Zülüce’yle mezarlarından çıkan ölüler arasında sevdiklerinizi arayacaksınız.

Bu romanda Yusuf’un kör kuyularına düşecek, Musa’nın sepetiyle yol alacak, aşk ve intikam duygusuyla zehirli engereklerle yollar kat edeceksiniz.

10527893_10152645395717808_5249438714293982579_nSalim NİZAM Kimdir?

1970 yılında Gönen’de doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Gönen’de tamamladı. Gönen Ömer Seyfettin Lisesini bitirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği  Bölümünden mezun oldu. Askerlik hizmetini Kıbrıs Güzelyurt’ta yedek subay olarak tamamladı. Ardahan, Bartın ve Balıkesir illerinde öğretmenlik yaptı. Halen Balıkesir Gönen Atatürk Ortaokulunda Türkçe öğretmenliği yapmaktadır.

Edebiyatla yakından ilgilidir. Şiir, öykü ve roman yazmaktadır.  Yayınlanmış kitapları: SİSLİ GÖL (Roman), PORTAKAL KABUKLARI (Öykü), ÖMRÜM UZAKLARDA AZALMASIN( Roman) Yazarımız evli ve iki çocuk babasıdır.

Kitabı satın almak isterseniz D&R mağazasına tıklayın*

*asistanhekim.org Türk Edebiyatı’nın gelişmesi için kitap tanıtımlarını desteklemektedir ve bunun için hiçbir ücret talep etmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.