Kategoriler
Haberler

‘Hasta tutuklu ve hükümlülerin pazarlık konusu yapılması ahlaksızlıktır’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili düzenlemenin pazarlık konusu yapılmasına tepki gösterdi. Tanrıkulu, “Cezaevlerini hasta mahpuslar için tabuta çevirmiş olan AKP hükümetinin bu insani, vicdani meseleyi bile siyasi pazarlık konusu haline getirmesi tek kelimeyle vicdansızlık ve ahlaksızlıktır.” dedi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Tanrıkulu, İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre 162’si ağır toplam 544 hastanın mahpus bulunduğunu ifade etti. Adalet Bakanlığı’nın geçen yıl yaptığı açıklamaya göre de Nisan 2013 tarihi itibariyle sürekli hastalığı bulunan mahpus sayısının 264 olduğunu dile getiren Tanrıkulu, Adalet Bakanlığı verilerine göre yine Nisan 2013 itibariyle 2002 yılından bu yana 1.949 mahpusun hayatını kaybettiğini belirtti.

Çeşitli verilerden, 21 Mayıs 2014 günü itibariyle, AK Parti döneminde ölen hasta mahpus sayısının 2 bin 304’ü bulduğunun bilindiğini dile getiren Tanrıkulu, şöyle devam etti: “19 Kasım 2013 tarihinde Meclis’te hasta mahpuslarla ilgili kanun teklifimiz görüşülürken de bu meselenin vicdani bir mesele olduğunun altını çizmiş ve AKP’yi hasta mahpuslarla ilgili teklifimize destek vermeye çağırmıştık. Ne yazık ki bu vicdan çağrımız AKP’nin vicdansızlık politikasıyla karşılaşmış ve yanıtsız bırakılmıştı. 25 Haziran 2013’te Meclis’e sunduğumuz kanun değişikliği teklifi eğer kabul edilse, o tarihten sonra cezaevlerinde yaşanan ölümlerin önüne geçilebilirdi. Hasta mahpuslarla ilgili çağrı ve yasama çalışmalarımıza sırtını dönen AKP, cezaevlerinde yaşanan tüm ölümlerin doğrudan sorumlusudur. Bir kez daha yineliyoruz ki, hasta mahpusların durumunu pazarlık konusu yapmak siyasi ahlaksızlıktır. Hasta mahpuslarla ilgili çalışma yaptığını ileri süren Adalet Bakanı’na söz konusu çalışmayı önümüzdeki hafta içinde, vakit kaybettirmeden Meclis’e getirmeye ve bu ahlaksızlığa son vermeye çağırıyoruz. Ayrıca AKP hükümeti ve Adalet Bakanlığına, hasta mahpuslarla ilgili değişiklik tekliflerimize daha önce sırtını döndüğü için, bu süre zarfında yaşamını yitirmiş olan tüm hasta tutuklular için ailelerine ve tüm Türkiye’ye özür borcu olduğunu hatırlatıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.