Kategoriler
Haberler

Hemşirelerin geceyarısı evlerinden çağrılma kararı tepki çekti

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından, hemşirelerin geceleri de cep telefonlarını açık tutmasının istenmesi ve ihtiyaç halinde evlerinden çağrılacak olmaları tepki çekti. Personel açığı sebebiyle kişilerin özel hayatını suistimal etmenin doğru olmadığını belirten Türk Sağlık Sen Üniversite Şube Başkanı Yasemin Zengin, bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi.

DEÜ Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü’nün, personel eksikliği sebebiyle böyle bir yönteme başvurduklarını açıklamasını değerlendiren Zengin, bu durumun hata payını yükseltebileceğini, bunu yerine yeni personel gelinceye kadar icap nöbeti koyulabileceğini kaydetti. Kişilerin özel hayatı olduğunu ve bütün hayatlarının hastaneye bağlı olmadığını, hastane yönetiminin krizi, bugüne kadar şahit olmadıkları bir yöntemle, günübirlik görevlendirmeyle çözmeye çalıştığını belirten Zengin, “Hemşire arkadaşlarımızı, ‘Acaba beni ne zaman hastaneye çağıracaklar?’ şeklinde tedirgin eden bu yönteme bir son verilmelidir. Hastane yönetimine, kadro gelinceye kadar krizin aşılması için hemşirelerin kendi servislerinde icap nöbeti tutmalarını önerdik ve hemşirelere icap nöbeti ücreti ödenmesi gerekir.” dedi.

Ankara’nın yapacağı hemşire ataması olmadan ve hastanedeki hemşire sistemi değiştirilmeden neticeye varılamayacağını söyleyen Zengin, “Hemşirelik Hizmetleri Birimi, hemşire arkadaşlarımızı başka servislerde görevlendiriyor. Hemşire, sabah işe başlıyor. Eğer hasta sayısı az ise yönetim, hemşire arkadaşımıza, ‘Sen evine git, ihtiyaç olduğunda çağıracağız.’ diyor. İhtiyaç olduğunda, başka bir serviste görev yapması için çağırılıyor. Herkesin bir özel hayatı var. Hemşireler, zamansız bir şekilde evlerinden çağırıldıkları için endişe içerisinde oluyorlar. Bu konuyu hastane yönetimiyle görüştük, bu uygulamadan vazgeçeceklerini söylediler.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.