Kategoriler
seo

Kronik rahatsızlığı olanlar kışın dikkat!

Dr. Murat Emre Vuran, “Mevsim geçişlerinde meydana gelen ani hava değişikliklerinin vücutta kısa süreli ısı farklılıklarına neden olduğunu ve bunun da vücudun strese girmesine yol açarak savunma sistemini zayıflattığını belirtti.” dedi.

Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Dr. Murat Emre Vuran, havaların soğumasıyla birlikte oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek amacıyla vatandaşa uyarılarda bulundu. Vuran, “Sıklıkla mevsim geçişlerinde vücudun savunma mekanizmasında düşüş görülür. Bu da vücudun direncini düşürerek, bazı hastalıkları tetikler. Özellikle de gribal salgınlara neden olur. Grip virüsleri birçok insanı etkilemesinin yanı sıra özellikle kronik hastalığı olan kişiler için daha fazla risk oluşturur. Grip virüsü, kalp hastalığı, hiper tansiyon ve şeker gibi kronik hastalık grubunda çok daha hızlı ilerleyerek zatürreeye dönüşebilir. Hatta zatürree ilerleyen zaman içerisinde ağırlaşarak, ölüme sebep olabilir. Bu yüzden kronik hastalığı bulunanlara, 65 yaş üstü kişilere ve küçük çocuklara grip aşısını öneriyorum.” diye ifade etti.

“ANİ DEĞİŞEN SICAKLIK DEPRESYONA YOL AÇABİLİR”

Ani değişen sıcaklık ve nem oranı yüzünden kişilerde uykusuzluk, halsizlik, yorgunluk ve depresyonun da sıkça görüldüğünü ve bunun psikolojik ve hormonal dengeleri bozabileceğine dikkat çeken Doktor Vuran, “Dışarıdaki sıcaklığı hissetmek ve algılamak her insanda farklılık gösterir. Yani fizyolojik nedenlere psikolojik etkenler de eklendiğinde, hissedilen sıcaklık kişiden kişiye göre değişebilir. Bu yüzden kış mevsimini daha rahat atlatabilmek için düzenli spor yapmak gerekir. Spor bağışıklık sistemini güçlendirerek, mevsim geçişlerini daha rahat atlatabilmenizi sağlar.” ifadelerini kullandı.

“YEMEK SAATLERİNİZE SADIK KALIN”

Uyarılarına devam eden Vuran, “Sadece sağlıklı besinler tüketmek önemli değil, bunları düzenli tüketmek de önemlidir. Vitamin ve mineral yönünden zengin yiyecekler tüketilmeli ve yemek saatlerine sadık kalarak, yemeklerden önce su tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca, yemeklerden önce de eller mutlaka yıkanmalıdır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.