Kategoriler
Duyurular Haberler Son Dakika

Mecburi hizmetteki yeni düzenlemeye ilişkin sorularınız için tıklayın

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Mecburi Hizmet kanun değişikliğine ilişkin sorularınızı derledikten sonra Sağlık Bakanlığı yetkililerine iletip cevap alacağız.

Bakanlık yetkilileri konuyla ilgili sorulara en kısa sürede cevap vereceklerini bildirdiler.

Lütfen sorularınızı bize iletişim sekmesinden ulaşın eposta adresine yollayın ya da aşağıya yorum olarak yazın.

asistanhekim.org

“Mecburi hizmetteki yeni düzenlemeye ilişkin sorularınız için tıklayın” için 20 yanıt

Pratisyenlik mecburi hizmetine bu illerden birinde başlayıp tamamlamadan asistanlığı kazananan ve uzman olduktan sonra mecburi hizmette yine bu illerden birine atananların durumu ne olacaktır?

Pratisyen iken yapılan mecburi hizmet sırasında tusu kazanarak asistanlığı kazananlar uzman olduklarında yaptıkları mecburi hizmette pratisyen iken yaptıkları mecburi hizmeti yerine getirdikleri sayıldıkları için ekstra süre eklenmemektedir. Bu kanunda da yerine getirenler ibaresi Tus u kazanarak mecburi hizmetini tamamlamadan ayrılanlar için de geçerli olacaktır.

Merhaba. Ben Ardahan Göle devlet hastanesinde mecburi hizmetimin bitimine 40 gün kala tusu kazanarak ayrılmak zorunda kaldım. Uzman olarak tekrar Kars devlet hastanesine atandım su anda yaklaşık 157gundur burada calisiyorum. Bu değişiklikten yararlanabiliyor muyum? Ya da nasil yararlanabilirim başvuruyu nereye yapmaliyim?

Merhaba. Ben pratisyen zorunlu hizmetimi Mardinin bir ilçesinde tamamlamıştım. Sanırım bu değişikliklerden yararlanabileceğim. Aralıkta 60. Dönem Dhy’ye gireceğim. Bakanlık kura için nasıl bir düzenleme yapacak. Bu düzenleme 60.döneme yetişebilecek mi?

Bende mecburi hizmetimi bu bolgelerden birinde yapmistim,seneye uzman olarak atanacagim,herkesle ayni kuraya girip acilan yerler arasinda bu sehirler haricindeki yerleri mi yazabilecegim yoksa ayri bir kura mi acilacak?

Oncelikle beklenen bu haberi ilk sizden ogrendigim icin tesekkur ederim. Onumuzdeki hafta uzmanlik sinavim tamamlanacak ve evraklarim yetisirse 60. Donem dhy de isim listesinde ismim olacak. 7.dhy de Kars in ilcesinde mecburi hizmeti tamamlamistim. Bu yasadan idari mahkeme yoluna gerek olmadan nasil yararlanacagim, bi de dunku habere kadarki dusuncem tekrar doguya 2 ay daha gec gitmek icin yani 61. Dhy ye kalmak icin gelecek haftaki saglik bakanligina gidecek evraklari yavaslatarak gonderme gayretindeydim, bu durumda ne yapmam uygun olacak?? Tesekkurler, saygilar..

Guunaydin 🙂 beni havalara uçuran umut verici bir haber oldu ,duyuru için tesekkur ederim oncelikle.belirtilen illerdem muaf olmak için atama başvurusu oncesinde dilekçe mi vermek gerekecek acaba?verilecekse ne kadar onceden vermemiz gerekir? Ayrı bir atama mı düzenlemeyi planliyorlar yoksa tek atamayla dahil olanlar batiya digerleri doğuya mi olacak? Bizden herhangi bir evrak talep edecekler mi ? Teşekkür ederim..

merhabalar, bu düzenleme ile belirlenen illerden birisinde pratisyen hekimlik yapmış olan bir kişinin sonrasında uzmanlık görevine dhy olarak yine bu illerden birisine atanan bir kişinin durumu ne olacak? bu düzenlemeyle dilekçe vererek yerini değiştirme hakkı olurmu.. yoksa bu sadece yeni atanacaklar içinmi geçerli olacak? teşekkürler

merhaba.. ben daha önce mardin de zorunlu hizmetimi tamamladım, 59 dhy de tekrar aynı bölgeye atandım ve henüz göreve başlamadım. bu yasadan nasıl yararlanabilirm ?

Mrb hocam.. Ben de daha önce siirtte pratisyenken mecburi hizmetimi tamamladım.. 59. Dönem dhy de yine oraya atandım.. Şu an bekliyorum ne olacağını.. Tel; 05052249841 numaram .. Gelişmeleri birbirimize aktarabiliriz.. ( ben bizzat bu durum için Ankaraya gittim)

merhaba
mecburi hizmetini bu illerden birinde tamamlamadan istifa edenler bu yasa kapsamında yer alırlar mı?
teşekkürler

ben dahilliye mecburi hizmetimi Urfa’nın siverek ilçesinde tamamladım şu an Van Eğitim Araştırma hastanesinde tıbbı onkoloji mecburi hizmetimi yapmaktayım. Daha önce sağlık bakanlığına başvurmuştum ama dilekçem kabul edilmedi. Bu son kanunla birlikte durumumu öğrenmek istiyorum…Doç.Dr.Bülent Çetin-İç hastalıkları/Tıbbi Onkoloji

17.DHY ile pratisyenlik için olan DHY hizmetinin 10 ayını Sinop Erfelek TSM ‘de geri kalan 2 ayınıda eş durumundan atandığım Ankara Feridun Çelik Sağlık ocağında tamamladım.18 ocak 2014’te bu kanun yürürlüğe girdi ve 59.DHY de acil tıp uzmanı olarak Hakkari DH’ e atandım, istenmediği takdirde tekrar gidilmeyecek olan yerler arasında Hakkari olması nedeniyle süreç nasıl işleyecek?
yardımcı olursanız çok memnun olurum.

burada daha önce dhy yapanlar(herhangi bir yerde) bir sonraki dhy atamasında bu 26 ile istekleri dışında atanamayacak diyor net bir şekilde. yoksa ben mi yanlış anladım???

merhaba. ben ve eşim mecburi hizmetimizi Van’da tamamladık. Ben şimdi uzman olarak eş durumundan eşimin olduğu yerde 2. mecburi hizmetimi yapmaktayım. Benim mecburi hizmet sürem dolmadan eşimin asistanlık süresi doluyor. Benim mazeretimin bitmesinden dolayı olacak atmamam da da bu geçerli mi? teşekkürler..

meraba peki ben de tusu kazandım şırnakta görev yapıyorum sb bakanlığı kadrosu ile üniversiteye gidicem.Yine de tamamlamış sayılıyorum değil mi? Geçici görevlendirme falan diyorlar ya bir fark yaratmıyordur umarım

İyi günler ben pratisyen lık mecburi hizmetini siirtte tamamladım 61.dhy ile uzman olarak atanacagim.iki gün önce atama dairesini aradım yasanın çıktığını ama yonetmeligin henüz hazır olmadığı söylediler.hukuki olarak ne yapabiliriz ve bu yönetmelik ne zaman hazirlanir acaba.

Hocam numaram 05052249841 .. Aynı durumdan muzdaribim .. Haberleşelim beni arayabilirsinix istediğiniz zaman

Dhy bekleyen herkese hayırlı kuralar dilerim. Son durumla ilgili bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

8.dönem dhy ile vana atanıp mecburimi pratisyen olarak bitirmiştim. Şimdi uzman olarak 60. Dhyde atanacağım.
Yeni çıkan yasanın uygulanıp uygulanmayacağı, uygulanırsa nasıl olacağı konusunda bakanlığa gittim.
Yetkili kişilerden biri ile görüştüm. 60. Dhy için uygulanacak değişiklikle ilgili yazının yazıldığını; onay beklediğini, %99 ihtimal bu kurada böyle bir tercih hakkının olacağını söyledi ve ilan ettiklerinde bunu açıklayacaklarını ilettiler.
Bunun yanında daha önemli olan, 55-56-57-58-59. Dhy de atanan ve bu hakka sahip hekimler için de ilgili değişikliğe dair düzenlemenin de onayda olduğunu söylediler. Yani 55. Dhy ve sonrasını kapsayacak.
59. Dhy ile atananların ise bu duyuruyu beklemeyip, yeni görev yerlerinde göreve başlayıp sonrasında yeni düzenleme ilanını takip etmelerini söylediler.
Ayrıca; yasa metni, HERHANGİ bir yerde mecburi hizmetini bitirmiş olanların, tekrar yükümlü olduklarında doğu illerine istekleri dışında atanamayacakları şeklinde rahatlıkla yorumlanabilir ancak yetkili kişi, ben durumumu anlattığımda bana önceki mecburi hizmetimi bu ilan edilen illerden birinde mi yapmış olduğumu sordu. Bu da yasanın SADECE ilgili illerde önceki mecburi hizmetini bitirmiş hekim arkadaşlarımızı kapsayacağı şeklinde yorumlanabilir.
Umarım, işe yarayan bilgiler verebilmişimdir.
Bekleyip göreceğiz.
İyi çalışmalar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.