Kategoriler
Haberler Manşet Son Dakika

Mers şüphesi taşıyan hasta karantinadan kaçtı

Tuğçe YILDIZ’ın HÜRRİYET Gazetesi’ndeki Haberi

İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine ambulansla getirilen ve Mers virüsü taşıdığından şüphe edilen E. A. isimli hasta dün gece karantinaya alındıktan sonra hastaneden kaçtı. Hastanın bugün doktorların ısrarıyla hastaneye geri döndüğü öğrenildi.
İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi dün gece bir sağlık skandalına imza attı. MERS CoV virüsü taşıdığı şüphesiyle 21.00 sıralarında ambulansla hastaneye getirilen 65 yaşındaki hasta E. A., acil serviste tek kişilik bir izolasyon odasında karantinaya alındı. Gözlem altındayken hastaneden kaçmayı başaran hastanın 3 hafta önce hacdan döndüğü son 10 gündür de gribal yakınmalarının olduğu ortaya çıktı.

HASTA ORTADAN KAYBOLDU

112 Acil Servis tarafından hastaneye getirilen E.A.’nın ateşinin olduğunu ve hacdan geldiğini öğrenen doktorlar, hastayı MERS CoV virüsü şüphesi sebebiyle doğrudan karantina altına aldı. Bilinci açık olan hasta özel kıyafetli hekimler tarafından muayene altına alınırken, hastanın mevcut durumu, olası teşhisler ve takip planı kendisine detaylı olarak anlatıldı. Kısa bir süre sonra gerekli ekipmanlarla hastanın takip edildiği odaya transfer için girildiğinde ise hastanın hastaneden ayrıldığı anlaşıldı.

DOKTORLAR TELEFON ETTİ

Hastanın gittiğinin anlaşılmasıyla birlikte doktorlar hastaya telefon ederek durumun hassasiyeti hakkında gerekli bilgileri kendisine verdi. Ancak hasta tedaviyi kabul etmediğini ve hastaneye dönmeyeceğini bildirdi. Acil serviste bulunan bazı vatandaşlar durum karşısında panik yaşarken, salgın hastalık riski taşıyan bir hastanın dönüş çalışmalarının sadece doktorların telkin gücüne bırakılmasına tepki gösterdi.

ISRARLAR SONUÇ VERDİ

Gün içerisinde doktorların yoğun ısrarıyla ikna edilen hasta E.A.’nın hastaneye geri döndüğünü açıklayan İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği ise hastanın tedavisinin hastanede devam ettiğini açıklayarak, hastaya kesin bir tanı konmadığını ancak hastanın Mers Cov virüsü taşıması şüphesi ile önlemler alındığını kaydetti.

MERS NEDİR?

Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu (MERS) viral solunum yolu hastalığıdır. Hastalık etkeni zarflı, tek pozitif RNA sarmallı orta büyüklükte virüs olan corona virüsler tarafından meydana getirilmektedir. MERS-CoV, hastayla yakın temas içinde bulunanlara yayılır. Enfekte kişilerden hastane gibi sağlık tesislerinde diğer hastalara yayılma olasılığı bulunmaktadır. Olgular hastalığın Arap Yarımadası ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. MERS-CoV enfeksiyonuna sahip olduğu belirlenen kişilerde ağır akut solunum yolu hastalığı bulguları olabilir. Hastalarda ateş, öksürük, nefes darlığı ve bazı hastalarda ishal ve bulantı, kusma gibi gastrointestinal semptomlar görülebilir. MERS adı verilen viral salgın, grip gibi başlayan, ardından zatürreye çeviren, sonunda da böbrekleri işlemez hale getirebilen tehlikeli bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.